вторник, 7 май 2024 г.

50 000 румънци са напуснали родината през 2022 г.

Румънците се научиха често да излизат на протести.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

50 000 румънци са напуснали родината си през миналата година, пише вестник “Адевърул”, съобщава БТА. Броят им е колкото населението на средно голям град като Гюргево например. Според цитираните от изданието експерти демографската криза продължава, а причините за това са икономически и социални.

Към масовата миграция се добавя и отрицателен естествен прираст. По данни на Националния статистически институт, през април 2023 г. новородените деца са с 2 853 по-малко в сравнение със същия месец на 2022 г. Естественият прираст е отрицателен през април 2023 г. (-8 902 души), както и през април 2022 г. (-8 859 души).

Специалистът по демография проф. д-р Василе Гецъу изчислява, че повече от три десетилетия Румъния обезлюдява и ако властите не предприемат нещо, през 2050 г. страната ще има само 15 милиона жители със застаряващо население.

“С ниска раждаемост, масова миграция и голям брой смъртни случаи, Румъния практически няма шанс да избегне сценария за демографска катастрофа”, смята експертът. Той обръща внимание, че продължителността на живот при мъжете е 72 години, а при жените – 79 и че страната е на дъното на европейската класация, до България. В същото време Румъния е на първо място в ЕС по брой пълнолетни граждани, пребиваващи в други европейски страни.

През 2011 г. румънците, пребиваващи в друга страна от Европейския съюз са 1,67 милиона души и оттогава броят им продължава да расте, достигайки 2,5 милиона през 2019 г., показват данните на Европейския статистически институт Евростат.

“Румънците, след като са напуснали, вече не желаят да се върнат в страната”, отбелязва социологът Алфред Булай, професор в Националното училище за политически и административни изследвания. По думите му раждаемостта е намаляла, но най-голямата загуба е от емиграцията.

“Това означава милиони румънци, които теоретично са в Румъния, но след дълги години на Запад е трудно да се повярва, че ще се върнат. Ако изградите социални отношения и намерите приемлив начин на живот, е много трудно да се върнете назад, особено ако сте тръгнали от малък град. Шансовете са още по-малки, когато вече сте се оженили там и имате деца. Защото условията на запад за отглеждане на деца явно превъзхождат тези в Румъния”, смята Алфред Булай.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html