петък, 10 май 2024 г.

Тристранката се събира да обсъжда бюджета за 2023 г.

Снимка: БГНЕС

Финансовата рамка на бюджета за настоящата година ще бъде обсъдена със социалните партньори в рамките на Тристранния съвет за сътрудничество, съобщи БНР. Проектобюджетът за годината, който се очаква да влезе в сила от 1 август, бе представен миналата седмица със заложен дефицит на начислена основа от 3%. Очакваният икономически растеж е 1,8 на сто.

8,7 % е очакваната средногодишна инфлация, според министерството на финансите. С проектобюджета то предлага да се приравни обезщетението за втората година от майчинството на минималната работна заплата – 780 лева, като това трябва да стане от началото на годината – т.е. хората в заварено положение ще могат да получат парите си със задна дата.

Пенсиите се увеличават с 12 на сто от 1 юли по швейцарското правило. Максималният осигурителен доход остава непроменен – 3 400 лева. Осигуряват се допълнителни средства за различни сфери, например – образование и здравеопазване. Разходите за персонал в Здравната каса се покачват с 12 млн. лева.

От държавния бюджет – като „напрегнати“ определи Василев очакваните приходи, но и като изпълними. От разходната част са извадени редица капиталови разходи и разходи за издръжка, като по този начин се достига до целта от 3% дефицит на начислена основа, необходима за покриването на критериите от Маастрихт.

Мнозина икономисти определиха бюджета като изпълним с основни опасения в приходната част и предупреждение, че са необходими реформи с Бюджет 2024.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html