петък, 10 май 2024 г.

Станимир Беломъжев със сребърен медал от световното първенство по ски ориентиране

Българският национален отбор по ски ориентиране
Снимка: ЛИЧЕН АРХИВ

Станимир Беломъжев спечели сребърен медал в спринта на световното първенство по ски ориентиране, което се провежда в Рамзау (Австрия), съобщи БНР.

Двукратният световен шампион остана на 23 секунди  от световната титла. Българинът, който до момента имаше 5 медала от световни първенства, включително два златни, финишира за 13:27 минути като водеше в подреждането след първите две контроли, в останалите три премина втори.

Световен шампион в дисциплината стана Йорген Баклид (Норвегия), който финишира за 13.04 минути . Третото място разделиха Никлас Екстрьом (Финландия) и Хенрик Аас (Норвегия). Двамата останаха на 46 секунди от победителя.

В надпреварата при жените участничката на две олимпиади в ски бягането Антония Григорова успя да влезе в топ 10, завършвайки на 9-о място. Тя остана на 1:59 мин. от световната шампионка Магдалена Олсон (Швеция) – 13.24 минути. Много силно представяне направи и другата българка – Андрея Дяксова, която завърши 21-ва. Третата представителка на България при жените – Калина Недялкова финишира 36-та.

Програмата на европейското първенство по ски ориентиране в Австрия продължава с преследването в сряда, със средната дистанция в петък и със спринтова щафета в събота.

При мъжете участват 68 състезатели, а при жените – 42.