четвъртък, 9 май 2024 г.

Пламен Димитров: През 2024 г. България трябва да въведе 15% корпоративен данък

Пламен Димитров
Снимка: БГНЕС

На 1 януари 2024 година България трябва да въведе минимален 15-процентен корпоративен данък за големите корпорации, които оперират в държавите членки на ОИСР. Това е задължение, което сме поели, не знам защо се пропуска в момента, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в ефира на БНТ.

„Не знам защо всички политици заявяват – няма да пипаме данъците – вие ще ги пипате, защото ще ви се наложи да ги пипате“, заяви Димитров .

По думите му тези 15 процента корпоративен данък на годишна база са 2 милиарда лева повече пари като приходи. Нали търсим един милиард, след шест-седем месеца ще ни се наложи да го направим, каза Димитров и допълни, че така ще въведем необлагаем минимум равен на минималната работна заплата, което струва милиард и половина лева на бюджета, допълни той.

Припомняме, че КНСБ от много време настоява данъчната политика да върви към уеднаквяване – 15% ДДС, 15% корпоративен данък печалба, 15% данък върху доходите с необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата. Според синдиката така данъчната политика ще бъде далеч по-справедлива.

Без мерки в приходната част трудно можем да стигнем тези заветни три процента бюджетен дефицит, посочи Димитров.

На 4 май КНСБ ще обяви предложенията на синдиката за данъчна реформа на конференция по темата, съобщи лидерът на синдиката.

Антени.инфо припомня, че на 16 декември 2022 година ЕС прие решение за въвеждане на минимална данъчна ставка за големите компании, опериращи в ЕС. Идеята за документа идва от инициативата на ОИСР за ограничаването на данъчната конкуренция между държавите чрез въвеждане на глобален данъчен минимум. В края на октомври 2021 г. лидерите на държавите от Г-20 подкрепиха споразумение за въвеждане на минимален корпоративен данък за мултинационални предприятия.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html