четвъртък, 2 май 2024 г.

След отваряне на вратичка за фалшифициране изборите говорителят на ЦИК се отказа от поста си

Цветозар Томов
Снимка: БГНЕС

След отваряне на поредната вратичка за фалшифициране изборите на 2 април, заместник-председателят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов обяви, че подава оставката си като говорител на ЦИК, съобщи БНР.

Причината е несъгласието му с решение на ЦИК, което беше взето по предложение на Емил Войнов за протоколите на секционните избирателни комисии. С 11 гласа за и 4 против членовете на комисията решиха данните от гласуването след преброяването на гласовете от хартиените и машинните бюлетини да бъдат вписани общо в протокола. Гласовете за болшинството дойдоха от представителите в ЦИК на ГЕРБ, ДПС, БСП и двама от квотата на „Има такъв народ“. ЦИК има 15 членове. По закон, за да взима решения, трябват гласовете на две трети от тях, или поне 10 от 15 души. Представителите на ГЕРБ, ДПС и БСП в изборната администрация са девет души. Или с други думи, ако не бяха гласовете „за“ на двамата от „Има такъв народ“, решението нямаше да може да мине.

„Категорично съм против това решение, тъй като да го кажем на право, това създава рискове за честността на изборния процес в България. Колко тежки ще бъдат тези рискове ще се види на 2 април, но така или иначе, вземането на това решение за мен е непреодолимо препятствие да изпълнявам повече ангажиментите си на говорител на тази комисия. Отказвам да го правя оттук насетне“, посочи мотивите си за подадената остава Цветозар Томов.

Против предложението на Емил Войнов гласуваха председателят на ЦИК Камелия Нейкова, говорителите Цветозар Томов и Росица Матева, както и Любомир Георгиев.

Росица Матева предложи вместо само един общ резултат, в протокола секционните комисии да записват в отделни графи: – броят на хартиените бюлетини; – броят на машинните бюлетини и общият брой от двата вида гласуване. Това щеше да бъде важно да бъде така, за да може да се прави сравнение дали данните от машината съвпадат с написаното в протокола, а ако е направена грешка (случайна или умишлена), да може да бъде поправена.

За представителите на ГЕРБ, ДПС и БСП обаче вписването на броя бюлетини поотделно щяло да затрудни секционните комисии и да увеличи възможностите за грешки при пресмятането на сбора. Противниците на машините не възприеха аргумента, че членовете на секционните комисии така или иначе ще броят поотделно двата вида бюлетини, най-малкото защото са различни по размер и по-лесно да се броят така.

Цветозар Томов припомни, че последно през 2019 г. в протоколите от гласуване е вписван само общият брой на бюлетините и въпреки че тогава се е гласувало с машини в относително малък брой секции, делът на сгрешените протоколи е бил най-голям. По думите му тогава изборната администрация дори не е могла да установи къде са всички разминавания.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html