четвъртък, 2 май 2024 г.

Защо екскрементите на вомбатите са като кубчета?

Учени от Тасманийския университет разкриха тайната на кубичната форма на екскрементите на вомбатите – тези двуутробни са единствените същества в света, способни на подобно моделиране, съобщава Си Ен Ен, цитирана от БТА.

Вомбатите обитават южната и югоизточната част на Австралия, срещат се и на остров Тасмания. Чудото на кубчетата се случва в стомашно-чревния тракт на тези пухкави животинки. Учените се натъкнали на два твърди и на два гъвкави участъка в червата на тези двуутробни. Общата дължина на червата на вомбатите е около 10 метра и надвишава десет пъти дължината на тялото им. С помощта на кубичните си изпражнения те общуват помежду си, като ги подреждат на специално избрани места.

Според главния автор на проучването Скот Карвър, кубчетата добиват формата си в последните 17 процента от дебелото черво на животното. Там изпражненията изсъхват, като в същото време са подложени на мускулни контракции, което придава характерната им форма, сякаш са произведени промишлено.

Храносмилателният процес при вомбатите трае четири пъти по-дълго, отколкото при хората, така че да могат тези животни да извлекат максимума хранителни вещества. Техните екскременти са много по-сухи от човешките, защото червата им по-добре извличат водата от хранителната маса.

Вомбатите са семейство средноголеми торбести животни от клас Бозайници. Това е едно от двете съвременни семейства в подразред Вомбатоподобни на разред двурезцови торбести. Вомбатите са ровещи тунели тревоядни животни, външно напомнящи малки мечета или много големи хамстери.

Семейството включва два съвременни рода с три вида, разпространени в южните и източни части на Австралия. Вомбатите достигат около 1 m дължина и маса между 20 и 35 kg. Хранят се с трева, кора и корени на растения.

Възрастният вомбат почти няма естествени врагове. Един от малкото му неприятели е кучето динго. Освен това, опасност може да представлява и тасманийският дявол.

Обмяната на веществата при вомбатите е много бавна и ефективна. За да смели храната, на вомбата са му необходими до 14 дни. Вомбатите са най-икономичните потребители на вода от всички млекопитаещи след камилата: достатъчни са им само 22 ml вода на килограм телесна маса на денонощие. Даже такива прекрасно приспособени към условията на живот в Австралия животни като представителите на семейство Кенгурови изразходват четири пъти повече вода. Вомбатите зле понасят студа.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html