понеделник, 6 май 2024 г.

Историята на Габрово във фотографии

2020 година измина под знака на непозната за нашето поколение епидемия. Вирусът все още господства над нашето ежедневие, спира нормалния ни съвместен живот на човешки същества, които имат нужда от общуване, вирусът отнема и животи. В историята това не е първата, вероятно няма да бъде и последната епидемия.

Задачата на всички е, освен да оцелеем физически, да оцелеем психически и духовно. Такава е мисията и на културните и образователни институции. Такава е и мисията на Държавен архив – Габрово като институция на Паметта. Да запазят спомена за страшните дни, но и в тези страшни дни да бъдат стожер на духовност и цивилизованост.

Водени от тази нелека и отговорна задача, екипът на Държавен архив – Габрово, в условията на изолация, спрени социални контакти, срещи с читатели, ученици, дарители и приятели, фокусира дейността си през годината в разкриването на частици от своето огромно архивно съкровище.

Имаха възможността да започнат в условията на дистанционна работа в къщи, в което време стартираха документалната си поредица от публикации, посветени на 160-годишнината от обявяването на Габрово за град. От април до началото на декември те подготвиха и публикуваха с помощта на своите медийни партньори в. „100 вести”, е-сайта Габрово нюз и сайта на Община Габрово материали за 23 видни и заслужили габровци,една от които посветена на незабравимите опълченци, за 5 организации и 2 събития, част от Габровската история.

Доказателство за добре свършената им работа бяха благодарностите от потомците на някои от личностите, за които писаха Илия Габровски, арх. Карл Кандулков, Лазар Попминков, Мария Бахчеванова и др., както и на много техни съвременници, че са възкресили спомена за хора, които не са творили в по-леко време от нашето, които могат да бъдат пример на идващото поколение.

На 160-годишнината на града и на 100-годишнината от рождението на арх. Карл Кандулков, посветиха и най-значимата си изложба през 2020 г. Архитектът и ръководител на модерно Габрово, човек, който е жив в сърцата на съвременниците и потомците и чиито фундаментално дело стана достояние на младите габровци. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Община Габрово и е експонирана на открито на площад „Възраждане”.

Отново на годишнината на града, посветиха и други две изложби, реализирани в дигитален вид „Пощенските картички-мост между миналото и бъдещето” и „Александър Керков – създателят на фанфарни музики, украшение на Габрово”.

Пак в условия на изолация, реализираха с Областна администрация – Габрово изложбата „Културен жест”, посветена на дейците на духа от Габровско. Бяха партньори на Национален музей на образованието в изложбата „Габрово-160 години център на знание и просвета”, на Народно читалище „Будителите-2007” за реализация на проекта им за бележити габровски здания и въплътени в тях истории на видни габровци.

Партнираха и на Фондация „ОТ БГ” за реализация на филма „160+ Габрово град”, който разказва за уникалната история на града с неговите първи личности и институции.

Времето, прекарано без преки контакти, в условия на домашна среда не бе време за униване и отчаяние, а време за съзидание за духовните темели на личност и общество. Като последно проявление на дейността на институцията през тази особена, различна, трудна година, живеейки в „интересно време” (считано за проклятие от източните култури) е реализацията на дигиталната изложба „Габрово през обектива на времето”, която разказва една кратка визуална история на града край Янтра.

В хронологичен ред са представени една част от промените в облика на града от края на XIX в. до началото на XXI век. Публикувани са най-старата снимка на Габрово, която е открита към момента във фондовете на Държавния архив от 1899 г. Проследени са промените на градския облик през 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век. Включени са най-важните трансформации, дали днешния му облик, извършени през 60-те, 80-те години на XX век.

Експонирани са и непубликувани досега от снимки на Габрово. В ретроспекцията са включени и снимки от последното голямо наводнение, сполетяло Габрово през 1991 г. Има и съвременни изображения на града от 2014-2015 г. Изложбата завършва със снимка на новоткрития на 1 ноември 2020 г. храм „Св. св. Онуфрий и Дамаскин Габровски”. Използвани са снимки и картички съхранявани в личните фондове на Аврам Досев, Петър Часовникаров, Ганчо Танев, Веселин Димитров, от фонда на „Окръжен център за фотообслужване и фотопропаганда”, от Колекция „Документални материали за историята на Габровски окръг” и др.

Намеренията бяха тази изложба да бъде реализирана като печатно издание. Финансови са причините засега тя да е подготвина само в дигитален вид. Тя е своебразна хроника с популярен характер, която следва да се допълва и занапред с помощта и дарителството на съвременни фотографи и други хора, имащи отношение към миналото, настоящето и бъдещето на Габрово.

От Държавен архив – Гоброво призовават днешните талантливи габровски фотографи да даряват снимки с изгледи на съвременно Габрово, за да се съхрани и предаде на бъдещите поколения това, което „днес” ще бъде „някога”.

Изложбата може да бъде разгледаната тук: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=230841945108353&id=102311997961349¬if_id=1608275225798323¬if_t=page_post_reaction&ref=notif.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html