неделя, 5 май 2024 г.

„Юве“ и „Барса“ са на 1/8-финал в Шампионската лига (обзор)

„Ювентус“ и „Барселона“ съвсем очаквано си осигуриха място на осминафиналите в Шампионска лига, макар от груповата фаза да остават още два кръга.
В компанията на далеч по-скромните „Динамо“ (Киев) и „Ференцварош“, едва ли е имало съмнение, че двата европейски гранда ще окупират челните две позиции.

Каталунците го сториха след разгром с 4:0 над украинците, докато „Юве“ се измъчи, но все пак удари с 2:1 над „Ференцварош“ в последните секунди на мача.

В експериментален състав „Барса“ тотално контролираше събитията на терена, но имаше сериозни трудности с достигането на положения през първата част, която завърши без попадения. Това обаче се промени през вторите 45 минути. Американският национал Сержиньо Дест даде тон с дебютния си гол за каталунците, а датчанинът Мартин Братвайт добави още две попадения, за да убие интригата в Киев.
Крайният резултат оформи появилият се от пейкаката Антоан Гризман в заключителните секунди.

„Такава „Барселона искам“ да виждам. Момчетата доминираха през по-голяма част от мача и съм горд от представянето им. Може би ни липсваше ефективност през първото полувреме, но като цяло съм доволен. Гризман остана на пейката заради лек проблем. Искахме да бъдем внимателни с него. Важно бе да дам почивка на някои играчи и други да поиграят, защото те тренират здраво всеки ден, а не играят много. Оскар Мингеса показа, че можем да разчитаме на него“, заяви Куман.

Далеч по-интересно бе в Торино, където „Юве“ трябваше да трепери до самия край. „Бианконерите“ все пак спечелиха с 2:1, като героят бе Алваро Мората с гола си в 92-ата минута. Преди това резултатът бе открит от унгарците, когато Мирто Узуни завърши страхотна контраатака.

„Челси“ победи Рен с 2:1 във Франция, с което два кръга преди края също си осигури място сред най-добрите 16 в Европа през сезона. Място там намери и „Севиля“, който по същото време победи с 2:1 „Краснодар“ в Русия.