Юрий Асланов, социолог, агенция АФИС, специално за „Антени“
Аз не знам дали ГЕРБ ще съберат 120 подписа и това, че още не са ги събрали не значи, че няма да ги съберат. Но дори и да ги съберат, няма смисъл. Процедурата е в две фази, втората фаза е събирането на 160 подписа и тя очевидно е непосилна за управляващото мнозинство. Ако съберат 120, в Народното събрание ще изгубят известно време за безсмислен дебат, защото не могат да съберат 160 подписа, за да свикат ВНС. Това е ясно от изявленията на парламентарно представените политически сили.
Очевиден е замисълът да се печели време, не мога да вникна в дълбокия смисъл на това. Лично мен изключително ме подразни изявлението на Борисов, че оценката му за конституционния му проект е глупост, но е искал да паднат маските и докаже, че другите не искат нова конституция. Той продължава да възприема управлението на държавата като някаква игра на надхитряне. Досега си мислех, че този човек е вреден, започвам да си мисля и че е опасен. Това е краят на Борисов, независимо колко дълго ще продължи тази агония. Но това е краят. Слагаме точка. Не знам какво ще се извърши във времето, което той и групата му искат да спечелят силите, които работят за охраната на статуквото и собственият им интерес. Абревиатурата ГЕРБ е превърната в символ на окупацията на властта, от първата до четвъртата, от законодателната до медиите и Борисов действа като разпределител на някакви роли. Може би на улицата и площадите някои хора наивно вярват, че като съборят Борисов, ще бутнат и онези кръгове, които винаги действат зад кулисите. Те са силната страна на политическия процес доста отдавна у нас и не само у нас.
Не обърнах особено внимание на днешните речи в парламента, защото и хората отдавна са загубили интерес какво се върши в сградата на Народното събрание. Освен екзотиката, че от днес са в нова сграда. Всички знаят и са дълбоко убедени, че това не е мястото, където се вземат решенията.

Що се отнася до Радев аз не съм изненадан. Очевидно не му е по силите да се подготви на политическо ниво, да се превърне в политик. Няма и да го направи, но няма и желание за това. Вместо да успокои обстановката, която е доста напрегната, той отново сипе някакви искри, очевидно предизвикан и раздразнен от напускането на залата на депутатите от мнозинството. Вероятно го е очаквал, защото речта му беше подготвена в типично негов стил на остро нападение и на конфронтация, от която точно в този ден нямаше нужда.
За първи път ДПС иска оставката на президента, но не за първи път лансират екзотичната версия за експертно правителство, каквото и да значи това. В новогодишното тронно слово на почетния им лидер тази идея бе развита по-подробно. Така че това е план, който те неотклонно следват. В този смисъл те не са чак толкова непримирими с искането за предсрочни избори, защото продължават да смятат, че в рамките на този парламент може да има и друго правителство, освободено от техните омразни патриоти.
Според мен искането за оставка на президента е вземане на страна по един друг конфликт по искането на една друга оставка – на главния прокурор Иван Гешев. Мисля, че не са само слухове, а става все по-очевидно, че това е фигура, която по някакъв начин е свързана с ДПС и може би това е някаква форма на предупреждение към президента.
Това не е БСП, това е Корнелия Нинова. Тя има фиксация на тема 12 септември всячески да запази властта си и с всичките тези неща се опитва да печели някаква публична популярност. Странно е, но тя е личност, която се легитимира с Борисов. Ако го има Бойко Борисов, има я и нея. Ако по някакво чудо Борисов падне, тя ще изфиряса, защото нейната легитимация е той. Извън БСП няма никакъв авторитет, но вътре в БСП печели главно по тази ос -Борисов. Той я легитимира.