четвъртък, 2 май 2024 г.

Вицепрезидентът Йотова: България се нуждае от редовен кабинет и стабилно мнозинство

Позицията ни с президента Румен Радев е ясна и постоянна. България се нуждае от редовен кабинет със стабилно мнозинство. Ние не упрекваме партиите, а поставяме пред тях реалните проблеми на хората, на държавата. Много лесно е да обвиняваш другия за своите неуспехи. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на дискусия с участниците в първия курс на Национална програма „Управленски умения“ на Българско училище за политика „Димитър Паница“.
„Образованието е в основата на лидерството, защото лидерът се налага да взима решения, които влияят върху повече хора, и трябва да бъде добре образован и информиран“, каза Йотова. Според нея сред качествата на лидера е умението да чуваш различното мнение.

„Голяма част от тези, които днес взимат решенията, не желаят да чуят другите, а така няма как да се постигне компромис“, заяви вицепрезидентът и постави въпроса за границите на компромиса. „Голямо изкуство е постигането на компромис така, че да останеш верен на убежденията и да не проявиш безхарактерност“, подчерта тя.
Йотова отбеляза умението да се носи отговорност за грешките и провалите като неизменно качество на истинския лидер.
„Дори когато са искрени политиците, остава усещането, че не са. Това трябва да променим“, заяви вицепрезидентът. Тя подчерта като проблем сериозното отдалечдаване на някои политически ръководства на партиите от техните избиратели, като определи като показател за това изборните резултати.
По темата за Шенген Илияна Йотова отново изтъкна своята позиция, че 12 години политически критерии спъват приемането на България в зоната без граничен контрол.
Вицепрезидентът е категорична, че с присъединяването към еврозоната нашата страна ще завърши пълноправното си членство в европейското семейство. Йотова подчерта липсата на сериозна информационна кампания в обществото, която да разсее необосновани страхове.
За отношенията между България и Република Северна Македония Йотова заяви, че проблемът не е само в историята, а в спазването на правата на македонските българи. „Европейският съюз е защита на човешките права. Върху тази европейска основа Република Северна Македония трябва да развива отношенията си с България, ако иска да бъде част от ЕС“, посочи вицепрезидентът.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html