събота, 4 май 2024 г.

Росен Христов съобщи за необявена авария в АЕЦ „Козлодуй” през 2020 г.

Снимка: БГНЕС

Министърът на енергетиката Росен Христов заяви, че 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” е в авариен ремонт, заради проблем, който е съществувал и миналата година, предаде БТВ.

„Побързахме да го направим именно заради планирания ремонт на 5-и блок и да не рискуваме двата блока да излязат от системата по едно и също време“, коментира министърът.

„Текът е в парогенератори. Парогенраторът тежи над 320 тона и е съвкупност от тръби с диаметър сантиметър и половина, 11 000 такива. Тръби оттук до Пловдив. Някъде там има дупчица от порядъка на дупка от игла. Не е толкова лесно това нещо да се намери и запуши. Радиация не изтича. Отсечката е 10 пъти под нормата. Изключихме го превантивно, защото сигурността е приоритет номер едно. По план, очакваме следващите дни да бъде въведен в експлоатация”, добави той.

„Липсва ни оборудване, с което да направим обстойно обследване. Оборудването го поръчваме, то е със срок на доставка година и половина. Не зависи от Русия. Процесът е много сложен. Този парогенератор има проблеми още от самото начало. При инсталацията му са допуснати отклонения от правилното му въвеждане. Може би затова той дефектира по-често. Нашата политика е преди всяко изключване на блока да обявим изключването му и ремонта.  През 2020 г. отново се е случила авария, която не е била обявена”, посочи още министърът.

Росен Христов обяви още, че Министерски съвет е позволил дерогацията санкциите на Европа, които забраняват внос от Русия, за да може да поръчаме необходимите материали и резервни части за нормалното функциониране на АЕЦ „Козлодуй”. “Осигурили сме експлоатацията на блока. Няма опасност от сътресения и прекъсвания. Имаме площадка за 4 нови реактора – два в „Козлодуй” и два в „Белене”, посочи още той.

По думите му има шанс вече закупените от България реактори да работят. „Оборудването е консервирано. Тук въпросът е технически, финансово, откъм срокове кое би било по-добре, а това ще покажат анализите”, коментира Христов.

Той коментира и сделката между България и турската БОТАШ. „1 милиард кубични метра за година, това е една трета от общата консумация на страната. Това е газ, който „Булгаргаз” е закупил от търговци. Не купуваме газа от Турция, а само използваме тяхната инфраструктура. От нас зависи с кого да сключим договора. Цената е идентична с тази, която използваме за гръцките терминали, но в Турция имаме по-голяма сигурност”, обясни министърът на енергетиката.

Той увери, че доставките на газ за България са абсолютно подсигурени. „В момента сме фактор за доставка и на други държави. Имаме инфраструктурата за това”, допълни Христов.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html