четвъртък, 2 май 2024 г.

Милен Велчев: Не трябва да се приема бюджет, без да има съставено мнозинство

Снимка: БГНЕС

По думите на бившия министър на финансите Милен Велчев, колкото и проблеми да се създават от липсата на бюджет, три пъти повече ще има, ако отново новият парламент приеме бюджет, без да има съставено мнозинство, което да поеме отговорност за него.

„Всяка община продължава и сега да функционира в рамките на досегашните си бюджети. Това не е оптимално състояние. Но ако липсата на бюджет обрече общините на гибел, аз съм почти готово да заявя, че приемането на безотговорен бюджет би обрекъл държавата на големи проблеми“, смята той.

За шансове за кабинет с коалиция между ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“, той смята: „Това би бил най-оптималния вариант от гледна точка на държавата на обикновените граждани. Отново и отново резултатите се повтарят на изборите, с малки вариации. С основание много хора твърдят, че това показва желание на избирателите за някаква коалиция. От друга страна, трябва да си даваме сметка, че „Продължаваме промяната – Демократична България“ пое след изборите доста категорични ангажименти да не влиза в коалиция с ГЕРБ и може ли това не е било напълно оптимално, но след като веднъж са поети, много трудно може да се обясни такава драстична промяна в позицията“.

На въпрос за това дали трябва служебният кабинет да внася проектобюджет, той заяви: „Според мен би било рисковано да се внесе проект за бюджет, без да бъде съгласуван и поет ангажимент от всички основни партии, че ще го гласуват във вид, предложен от кабинета. Заявките на правителството за една благоразумна фискална политика са налице. Ако такъв бюджет бъде подкрепен, държавата ще може да стъпи на здрави финансови основи“.

„Същевременно, не можем да разчитаме просто на добра воля от страна на партиите в навечерието на едни потенциални нови предсрочни избори. При липсата на такъв твърд ангажимент, мисля, че не е добре да се внася нов бюджет, докато не се оформи управляващо мнозинство“, продължи той.

„Според мен трябва максимално да се обуздаят разходните политики – капиталовите разходи най-лесно биха се съкратили, но не може държавата да върви години наред без тях. Всякакви нови социални разходи трябва да бъдат много внимателно преглеждани, преди да бъдат приети. Увеличението на съществуващите разходи не може да върви със същите темпове като сега. За приходите политики – крайно време е да се върнем към стария режим на унифицирана ставка по ДДС“, каза още той.

Той смята, че таванът на надценките е безсмислена мярка, която няма да доведе до резултат. „Няма как администрацията да проследи каква е базата за себестойност, за да изчисли колко трябва да бъде надценката.“

„По адрес на министър Велкова аз нямам забележки, тя би се справила в тази задача. Но нека не забравяме, че определянето на министри е прерогатив на управляващото мнозинство, то ще носи отговорност за бъдещото управление. И най-добрият експерт не върши достатъчно добра работа, ако не споделя политиката на управляващото мнозинство“, каза още той.

Той сподели, че се е надявал на по-добър резултат за НДСВ: „Давам си сметка, че всяко нещо е с времето си“.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html