петък, 3 май 2024 г.

ООН поиска достъп до депортираните от Русия граждани на Украйна

Съветът на ООН по правата на човека се намира в Женева.
Снимка: WIKIMEDIA.ORG

ООН поиска достъп до депортираните от Русия граждани на Украйна, съобщи АФП. Съветът на ООН по правата на човека поиска от Русия да позволи на международни организации да посещават украински деца и други цивилни, „които са били насилствено депортирани“ към контролираните от Москва територии.

В приетата във вторник резолюция се отправя призив към Москва да „прекрати незаконното насилствено прехвърляне и депортиране на цивилни и други защитени лица в рамките на Украйна или в Руската федерация, по-специално на деца, включително тези намиращи се в институции, непридружени и разделени деца“. Съветът на ООН по правата на човека реши също така да назначи българската специалистка по правата на човека Мариана Кацарова, да наблюдава ситуацията в Русия. През септември Съветът реши, че е необходимо да се назначи специален докладчик за Русия поради засилването на репресиите в страната. Текстът беше приет с 28 гласа „за“, 17 гласа „въздържал се“. Две държави гласуваха „против“ – Китай и Еритрея.

Според Киев до края на февруари в Русия са били депортирани 16 221 деца, но Комисията на ООН не успя да провери тези данни.

Освен това резолюцията призовава Русия да предостави на представителите и сътрудниците на международните хуманитарни организации и организациите за защита на правата на човека „безпрепятствен, незабавен, траен и безопасен достъп, да предостави надеждна и пълна информация за броя и местонахождението на тези цивилни лица, както и да им осигури достойно отношение и безопасно завръщане“. Москва е призована и да предостави „безпрепятствен, незабавен и устойчив“ достъп до всички военнопленници и други „незаконно задържани“ лица.

„Мащабът и бруталността на руските зверства в Украйна просто надхвърлят човешкото разбиране“, заяви пред Съвета украинската представителка Евгения Филипенко. „Най-ужасяващото от тях е насилственото прехвърляне на деца в Русия за рехабилитация и осиновяване“, добави тя.

Текстът също така удължава с една година мандата на Комисията на ООН за разследване на нарушенията на правата на човека, извършени в Украйна от началото на руското нашествие на 24 февруари 2022 г.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html