събота, 4 май 2024 г.

Валдис Домбровскис: България ще влезе в еврозоната при курс 1,95583 лева за евро

Снимка: БГНЕС

България ще влезе в еврозоната при курс България ще влезе в еврозоната при курс, какъвто имаме в момента заради валутния борд – 1,95583 лева за евро 1,95583 лева за евро Това заяви днес в София Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия (ЕК), отговарящ за икономиката в интерес на хората, цитиран от БНР.

България може да се присъедини към еврозоната през 2025 г., потвърди ресорният еврокомисар. Той не е оптимист за идеята, че можем да направим опит за присъединяване към еврото половин година по-рано, тъй като няма да се справим с инфлационния критерий по Маастрихт. Също така от практическа гледна точка е по-добре новата валута да бъде въведена от първо число на януари, смята вицепрезидентът на Европейската комисия. На въпрос на дали е възможно при оценка за потенциално присъединяване на страната ни през 2025 година да очакваме същата гъвкавост, каквато Брюксел и Франкфурт проявиха към Хърватия за инфлацията, Домбровскис отговори: „В случая на Хърватия, както и с други държави, които по-рано се присъединиха към еврозоната, когато не покриват изцяло инфлационния критерии, се правят т. нар. анализи за отклонението. Когато говорим за инфлацията в страните от еврозоната или от обменно – валутния механизъм ERM и установим, че има отклонения заради специфични за дадената държава причини, поради които тя не е в общата за еврозоната тенденция и инфлацията там е прекалено ниска, ние я изключваме при оценката на инфлационния критерий“.

„Обменният курс, по който България ще се присъедини към еврозоната, мога да кажа с голяма степен на сигурност, че ще е същият, при който сега левът е фиксиран за еврото. Защо? По принцип критерият за стабилния валутен курс изисква от страните – кандидатски за еврозоната да обвържат местните валути с еврото и да демонстрират, че няма да има проблеми дори при настъпване на някакво напрежение. Те трябва да демонстрират макроикономическа стабилност, както се изисква по Маастрихт.“

Присъединяването към еврозоната има еднократен инфлационен ефект от 0,2 – 0,3 %, но след това инфлацията е по-умерена спрямо страните с местна валута, смята Домбровскис. Помолен за коментар на високите инфлационни равнища в прибалтийските държави, еврокомисарят подчерта много по-силната им търговска зависимост с Русия и Украйна, което е причина за инфлацията.

Все още в Брюксел не е постъпило искане за предоговаряне на Плана за устойчивост, каза още еврокомисарят.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html