понеделник, 29 април 2024 г.

Джорджа Мелони е на работно посещение в Либия

Снимка: БГНЕС

Джорджа Мелони пристигна в Триполи за разговори по енергетиката, както и по трънливия въпрос за миграцията, съобщиха либийските държавни медии.

Пътуването на Мелони, което е второто ѝ за тази седмица посещение в държава от Северна Африка, представлява и първа визита на европейски лидер в разтърсваната от война Либия, след посещението на нейния предшественик Марио Драги през април 2021 година.

Държавната телевизия каза, че Мелони е приета от Абделхамид Дбейба, който ръководи базираното в Триполи правителство на националното единство с подкрепата на ООН. Неговата власт обаче се оспорва от конкурентна администрация на изток.

Либия и нейната бивша колониална сила Италия са ключови търговски партньори, особено в енергетиката, където италианският гигант „Ени” играе основна роля в извличането на най-големите известни петролни запаси в Африка.

Мелони беше придружена от шефа на компанията Клаудио Дескалзи, който се очаква да подпише сделка с Националната петролна компания на Либия за разработване на две либийски офшорни газови находища.

„Ени” ще инвестира 8 милиона долара в двете находища, каза шефът на либийската компания Фархат Бенгдара в телевизионно изявление тази седмица, добавяйки, че се очаква да произведат 850 милиона кубически метра газ.

Мелони посети Алжир в понеделник, за да търси сделки за доставка от най-големия износител на газ от Африка и да намали зависимостта от Русия, след като тя нахлу в Украйна миналата година.

Очаква се в Либия тя да обсъди и проблема за миграцията, на фона на нарастващия брой нелегални мигранти от Либия към Италия. Либия е разтърсвана конфликти и разделение, откакто подкрепяният от НАТО бунт свали диктатора Моамер Кадафи през 2011 година. Страната е канал за хиляди хора всяка година, бягащи от конфликти и бедност в Африка, търсейки убежище през Средиземно море в Европа.

Крайнодясното правителство на Мелони встъпи в длъжност през октомври, обещавайки да спре мигрантските десанти в Италия, които достигнаха над 105 000 през 2022 година. Централният средиземноморски маршрут се смята за най-коварния в света, твърди Международната организация по миграция. Тя изчисли, че 1377 мигранти са загинали по този маршрут миналата година.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html