понеделник, 29 април 2024 г.

Министерството на електронното управление ще участва в разработването на нов проект

Министерството на електронното управление ще участва в разработването на нов проект. То е един от тринадесетте членовете на международния консорциум, който ще участва в създаването на нов по-сигурен компонент от интернет инфраструктурата на Европейския съюз, с наименование DNS4EU, съобщиха от пресцентъра на министерството.

В консорциума ще си партнират представители от десет страни членки на Съюза.

Проектът DNS4EU е част от визията на Европейския съюз за укрепване на цифровата независимост и ще се явява като алтернатива на DNS услугите, предлагани от неевропейски технологични гиганти. Основната задача пред Европейската комисия е да разработи проект, който да осигури защитата на данните на потребителите в цифровото пространство на Съюза, като същевременно се придържа към най-високите стандарти за поверителност и сигурност.

Целта на мащабния проект DNS4EU е изграждането на сигурна, съвместима с европейските изисквания за поверителност система DNS, която рекурсивно се интегрира с наличните DNS услуги.

Макар и непознати за мнозинството потребители, DNS услугите позволяват сърфирането в мрежата да става чрез имена на домейни, вместо чрез т.нар. IP адреси, представляващи поредици от числа.

Европейската комисия планира да включи над 100 милиона души в новата, базирана в Европейския съюз, DNS интернет платформа. При разработването на DNS4EU ще се следва концепцията за надграждане на сегашната инфраструктура на телекомуникационния сектор и доставчиците на интернет услуги с нови публично достъпни DNS сървъри. Услугата ще се предлага безплатно на гражданите и институциите, като ще бъдат и предлагани подобрени услуги за сигурност.

На 10 януари т.г. от 11:00 ще бъде проведена онлайн пресконференция от представители на консорциума, на която ще бъде представен проекта в повече детайли. Желаещите да я проследят могат да направят своята регистрация онлайн.

През декември 2020 г. Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) представиха нова стратегия на ЕС за киберсигурност. Целта на тази стратегия е да се засили устойчивостта на Европа срещу киберзаплахи и да се гарантира, че всички граждани и предприятия могат да се възползват в пълна степен от надеждни услуги и цифрови инструменти. На 22 март 2021 г. Съветът прие заключения относно Стратегията за киберсигурност, в които подчерта, че киберсигурността е от съществено значение за изграждането на устойчива, екологична и цифрова Европа.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html