понеделник, 29 април 2024 г.

Конституционният съд образува дело заради военната помощ за Украйна

Конституционният съд образува дело за военната помощ за Украйна, съобщиха от пресцентъра на КС.

„Днес, 09.01.2023 г., Конституционният съд образува конституционно дело № 1/2023 г. по искане на 50 народни представители за обявяване на противоконституционност на Решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и укрепване на отбранителните способности на България, прието от Народното събрание на 03.11.2022 г., обн., ДВ, бр.89/2022 г., и на Решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна, прието от Народното събрание на 09.12.2022 г., обн., ДВ, бр.99/2022 г.“, съобщиха от Конституционен съд на Република България.

Докладчик по делото е съдия Янаки Стоилов.

Делото бе образувано, след като необходимият брой подписи бе събран от депутати от БСП и „Възраждане“.

„Необходимият брой подписи за сезиране на Конституционния съд за обявяване на решението за оказване на военна и военно-техническа помощ за Украйна е събран. Под искането са се подписали 50 народни представители – 26 от „Възраждане“ и 24 от БСП. Документът вече е внесен в деловодството на съда“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“ в края на миналата година.

В „Държавен вестник“ бе публикуван Указът за оказване на военна помощ на Украйна, подписан от Румен Радев.

Час по-късно лидерът на БСП Корнелия Нинова на извънреден брифинг в парламента съобщи, че ще сезират КС, но засега не им достигат подписи и затова са изпратили писмо-покана до „Възраждане“ да се включат в нея. “Ако това не се случи ще сезираме омбудсмана”, каза тя и добави, че БСП ще използват всички начини по закон и ще положат всичко по силите си, за да спрат този договор.

Не закъсня и отговорът на президента Румен Радев, който коментира отказа си да наложи вето на Указа за военна помощ за Украйна и намеренията на БСП да сезират КС с думите „Съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове по сключен вече международен договор. Тоест, ветото е абсолютно безпредметно. Сезирането на КС след ратификация на международен договор, е невъзможно“.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html