неделя, 5 май 2024 г.

Евростат: Индивидуалното потребление в България е само 65% от средното за ЕС

Над една десета от хората у нас много трудно покриват ежедневните си разходи.
СНИМКА: БГНЕС

Страните от Европейския съюз са отчели значителни разлики в нивата си на действителното индивидуално потребление през 2021 г. Индикаторът се използва като мярка за материалното благосъстояние на домакинствата на глава от населението, изразен в стандарти на покупателна способност, и варира сред страните членки от 65 на сто до 144 на сто от средното равнище за ЕС . Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, които се основават на ревизирани стойности на паритетите на покупателната способност на страните.

Сред страните в ЕС през миналата година Люксембург е регистрирал най-високото ниво на действителното индивидуално потребление на глава от населението си, което е било с 44 на сто над средното за Съюза. След него се нареждат Германия (20 на сто над средното за ЕС), Дания (19 на сто над средното за ЕС), Австрия (17 на сто над средното за ЕС) и Белгия (16 на сто над средното за ЕС).

Страните с най-ниски нива на действителното индивидуално потребление на глава от населението са били България с 65% или (35 на сто под средното за ЕС), Унгария – 70% (30 на сто под средното), Словакия – 71% (29 на сто под средното за ЕС), Хърватия (28 на сто под средното за ЕС) и Гърция (25 на сто под средното за ЕС).

През 2021 г. девет държави членки са отчели действителното индивидуално потребление на глава от населението си над средното равнище за ЕС.

Люксембург и Ирландия отбелязват най-висок БВП на глава от населението в ЕС през 2021 година.

През 2021 г., както и през 2020 г., Люксембург и Ирландия са имали най-високо ниво на брутния си вътрешен продукт на глава от населението, изразено в паритет на покупателната способност в ЕС, със съответно 168 на сто и 119 на сто от средното за ЕС равнище.

Данните показват значителни разлики между членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението, използван за измерване на икономическата активност. След Люксембург и Ирландия, се нареждат Дания (33 на сто над средното за ЕС), Нидерландия (30 на сто над средното за ЕС) и Австрия и Швеция (23 над средното за ЕС за всяка).

България е била с най-ниски нива на БВП на глава от населението, изразено в паритет на покупателната способност, през 2021 г., с 43 на сто под средното равнище за ЕС. С малко по-висок показател от нас са Гърция (36 на сто под средното за ЕС) и Словакия (31 на сто под средното за ЕС).

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html