петък, 3 май 2024 г.

„Отровното трио“ осъди Цвета Караянчева заради протестите от 2020 година

Снимка: Булфото
Адв. Николай Хаджигенов, Арман Бабикян и проф. Велислав Минеков, известни още като „Отровното трио“, осъдиха бившата председателка на парламента Цвета Караянчева от ПП ГЕРБ за непозволено увреждане, съобщи EURACTIV при справка в съдебните регистри.

Караянчева е осъдена да им заплати по 1000 лв., като това е частичен иск от 10 000 лв. Сега, след като тримата печелят окончателно, те могат да заведат ново дело за по 10 000 лв., по което вече ще е доказано, че има причинена вреда.

„Отровното трио“ даде Караянчева на съд заради нейно интервю от 11 септември 2020 г., в разгара на антиправителствените протести. По това време тя е председател на Народното събрание. В предаването „Лице в лице“ по бТВ  Караянчева казва: „Олигарси, които финансират онази част от протеста, като „Отровното трио“; „Мафия, която финансира протестите“; „въоръжен протест“; „На протеста са хвърчали бутилки със запалителна течност“.

Адв. Николай Хаджигенов, Арман Бабикян и проф. Велислав Минеков настояваха в съда, че са свикали протести и твърденията на Караянчева са откровени неистини, насочени към оклеветяване на организаторите на протеста. Настояват, че са претърпели болки и страдания и са уронени престижът, личното им достойнство и морал.

Адв. Николай Хаджигенов коментира решението на съда така:

„Въззивният съд счита, че правилно първоинстанционният съд е приел, че в настоящия случай не се касае просто за негативна оценка на личността и поведението на ищците във
връзка с дейността им по организиране на процесните протести, а за изрази, пряко насочени и целящи да уязвят тяхното достойнство. Използваните от ответницата изявления не са израз на свободата на словото като конституционно гарантирано право, не представляват негативно мнение или оценка на дейността на длъжностно лице в рамките на политическа дискусия. С така използваните изрази се създава впечатление сред хората, че ищците са платени от олигарси и мафиоти с цел да бъде създаден хаос в държавата. Със същите изрази се внушава на зрителите, че ищците са организирали процесните протести, не защото считат
и вярват в принципите на държавността и демокрацията, а защото получават пари. Ето защо, така използваните изрази явно засягат достойнството и доброто име на ищците,
съставляват обида, поради което ангажират отговорността на ответника……
В конкретния казус темата на процесното предаване е с висок обществен интерес и може да породи конструктивен дебат. Недопустимо е обаче да се възпроизвеждат обидни клеветнически твърдения, които манипулират общественото мнение. Предвид обидния си характер, то същите не може да попаднат под закрилата на чл. 10 ЕКПЧ, като в този случай следва да се даде приоритет на защитата на личната сфера на ищците за сметка на чл. 10 ЕКПЧ.
В случая с използваните думи и изрази не се дава негативна оценка за конкретна позиция на ищците, а същите с обидния си характер грубо принизяват личната чест и самооценка на ищците и по недопустим начин унизяват достойнството им и общественото мнение за него. С използваните изрази се внушава на обществото, че при организиране на протеста ищците не са водени от собствените си убеждения и идеи, а са мотивирани единствени от получени материални облаги от олигарси и мафиоти. Поради тези съображения настоящият съдебен състав намира, че следва да се даде приоритет на защитата на личната сфера на ищците, доколкото процесните изявления на ответницата са нарушили правата им по чл. 8 от ЕКПЧ.“
Из решение по вгрд. 3716/2022г. по описа на СГС.
Един обикновен АДвокат“.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html