четвъртък, 2 май 2024 г.

Доц. Антон Тонев: Започнахме реформи в здравеопазването, които са успешни

Снимка: Кадър бТВ

В днешният предизборен дебат се включиха доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната“, д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“, д-р Румен Кондев от „Български възход“ и доц. Силви Кирилов от „Има такъв народ“. Темата: „Как продължава реформата в здравеопазването?“ те коментираха в ефира на бТВ.

„Важно е да знаем с какви времеви хоризонт разполагаме. Последната голяма реформа беше през 2001 година с въвеждането на НЗОК.

В последното Народно събрание бяха започнати реформи, които да могат да бъдат докарани до успешен край“. Това коментира доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната“.

Според него една от реформите е била привличането на личните лекари, за да може да се обсъдят с тях възможните промени.
„Проведохме няколко работни срещи и те се превърнаха от наши опоненти в наши партньори“, допълни доц. Тонев

„Диалогът с лекарите е само първата стъпка за промени в обществения консенсус“, посочи от своя страна доц. Силви Кирилов от „Има такъв народ“.
„Трябва да знаем какво искаме в здравеопазването, пътищата за достигане, а след това да търсим консенсус. Става въпрос за отношение и на съсловието, и на пациентите. И най-прекрасно замислената реформа при липса на консенсус няма как да бъде проведена или ще бъда неефективна“, добави той.

„През последното Народно събрание се стартира дигитализацията по категоричен начин“, подчерта д-р Александър Симидчиев от
„Демократична България“.

„20 години здравеопазването се върти в омагьосан кръг. Увеличават се бюджетните средства, но няма подобряване в медицинските услуги и заплащането на лекарите. Младите лекари напускат страната заради ниското заплащане и лошите условия
за специализация“, заяви д-р Румен Кондев от „Български възход“.

По-глупави ли сме от другите държави, за да обучаваме добри лекари, които отиват в Европа, за да лекуват там“, посочи той.

„Здравеопазването е сложна система, в която всяка една грешка е недопустима. Компромиси не трябва да се правят със здравето. Като лекарска гилдия ние трябва да имаме общ идеал – пациентите да са добре. Трябва да предлагаме на политиците решения, трябва да сме част от системата“, подчерта доц. Антон Тонев от ПП.

„Здравната система е консервативна. В нея едно действие може да се мултиплицира в една или друга посока – позитивна или негативна. Ако сънародниците искат една достъпна, адекватна и качествена медицина, нека изберат „Има такъв народ“, обяви
Силви Кирилов.

„Средствата, които можем да отделим за здравеопазване, са ограничени и те трябва да отидат там, където ще свършат работа. В здравеопазването това е в превенция и профилактика. Там с малко средства могат да се свършат много работи.

Преориентация на здравеопазването в посока на превенция и профилактика, въвеждане на медицина на качеството и ясни стимули за всеки един от
работещите вътре“, заяви д-р Симидчиев от ДБ.

„Здравеопазването не е разход, а инвестиция в здравето на населението и икономическото развитие на страната. Ние всички трябва да разберем и да сме убедени, че здравето е най-ценният капитал. Колкото по-добре работи здравната система, толкова по-добре ще е развитието на икономиката във всеки един аспект“, обясни д-р Румен Кондев от „Български възход“.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html