събота, 4 май 2024 г.

В Женева Путин и Байдън размразиха отношенията след ерата „Тръмп“

Три часа и половина продължи срещата на върха между президентите на Съединените щати и Русия – Джо Байдън и Владимир Путин. На излизане Джо Байдън е вдигнал палец нагоре – знак за успех, преди да се качи в лимузината си и да отпътува от вила „Ла Гранж“.

Снимка Интернет

Срещата в тесен състав между двамата лидери е продължила два часа, а разговорите в разширен състав на делегациите са били в един панел, вместо планираните два и са продължили час и половина.

Във вила „Ла Гранж“ двамата президенти позираха пред журналистите на фона на библиотека, от двете им страни стояха съответно държавният секретар Антъни Блинкън и външният министър Сергей Лавров, а по средата стоеше голям глобус.

Първи заговори Владимир Путин:

„В руско-американските отношения се натрупаха доста въпроси, които изискват среща на най-високо равнище. Надявам се разговорите да бъдат продуктивни“. И разбира се, благодаря на Байдън, че поиска среща на върха“.

А Байдън каза:

„Винаги е по-добре срещата да е лице в лице“.

На пресконференция след срещата на върха руският президент Владимир Путин съобщи, че е решено посланиците на двете държави да се завърнат съответно в Москва и Вашингтон. Путин заяви още

„Започнаха консултации по всички комплексни въпроси на взаимодействие по дипломатически път. Там се натрупаха много въпроси. Беше ми показано, че американската страна иска да бъдат намерени решения. Що се отнася до Украйна – тази тема влезе в задънена улица. Не мога да кажа много подробности. Но президентът Байдън е съгласен, че решението на кризата в Украйна е в прилагането на Минските споразумения“.

Президентите на САЩ и Русия са се договорили и да възобновят преговорите за контрола върху въоръжаването. Владимир Путин каза:
„Струва ми се, че говорим като цял на един език. Това съвсем не означава, че се гледаме в очите и в душата и има вечна дружба. Съвсем не – защитаваме интерисите на нашите държави и нашите народи и тези отношения преди всичко имат прагматичен характер“.

 Джо Байдън и Владимир Путин се договориха военни експерти и дипломати от двете страни да изработят механизъм, с който да се контролират новите и опасни оръжия.

Вашингтон е представил и списък от 16 критични инфраструктури, които не може да бъдат мишени на кибератаки.

Обсъждано е как да се възпрепятства разработването на ядрен арсенал от Иран –  нещо, което е в интерес и на Русия, и на Съединените щати, заяви Джо Байдън.

От изявленията на двамата президенти става ясно, че по кризата в Украйна ще се придържат към прилагане на Минските споразумения, а за Беларус няма никакво съгласие.

На първо място Джо Байдън постави човешките права и каза:

„Направих това, за което съм дошъл – първо, да определим практическите сфери, в които нашите държави могат да постигнат нещо в името на общите интереси и интересите на света; Второ – да комуникирам директно за американските действия в защита на жизненоважните ни интереси и на съюзниците ни. Трето – ясно да кажа приоритетите и ценностите ни, за да ги чуе директно от мен. Трябва да ви кажа, че тонът на цялата среща беше добър, позитивен. Нямаше резки движения“.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html