неделя, 5 май 2024 г.

Камелия Нейкова стана председател на ЦИК

Камелия Нейкова стана председател на ЦИК след консултации при президента. Нейкова бе кандидатура на ИТН за зам.-председател, но бе предложена от Мая Манолова от „Изправи се! Мутри вън!“. Виктория Василева от ИТН направи официално предложение за Нейкова.

Кандидатурата й бе подкрепена от БСП, ДБ и ДПС.

Тя беше говорител на предишния състав на ЦИК заедно с настоящия шеф на комисията Александър Андреев – тогава и той от квотата на БСП, а по-късно избран за председател по предложение на ГЕРБ след подадената оставка от Стефка Стоева през август 2020 г. В настоящия състав на комисията Нейкова не е член. 51-годишната юристка бе зам.-министър на отбраната в периода 2008 г. – 2009 г. при Николай Цонев. После стана зам.-председател на основаната от него партия “Нова алтернатива”.

Снимка Дарик нюз

В началото на консултацията Румен Радев поздрави Десислава Атанасова, която се борила партията да има председател на ЦИК – така трябвало да се борят всички лидери на парламентарни групи.

„Бяхте предадени от г-н Борисов, който абдикира от отговорността. Сега ни остава някоя от по-малките партии да не се води от лични сметки, а да прояви повече отговорност“, призова Радев.

Атанасова подчерта, че кандидатурата е оттеглена по молба на Красимир Ципов след атаки срещу личността му. „Считам, че е некоректно да ползвате мен като оправдание. Този човек, председателят, не може да взема решения и ще трябва да носи отговорност за Изборен кодекс с текстове в нарушение на Констутуцията“, заяви тя.

Тошко Йорданов разтълкува решението на ГЕРБ, което според него доказало, че Борисов не смята, че демокрацията струва и „две стотинки“.

Иван Иванов от БСП отново потвърди, че не одобряват Ципов, но все пак са се разписали с „особено мнение“ под протокола. Той определи нежеланието на ГЕРБ да се нагърбят с изпълнението на Изборния кодекс, който не одобряват, като опит за саботаж на изборите.

ДПС обясни, че законът – добър или лош, се изпълнява такъв, какъвто е. Той предложи ЦИК да функционира без председател.

Христо Иванов анализира, че ситуацията трябвало да се използва за „съзряване на нашата демокрация“.

„ГЕРБ се опитва да твърди, че имат повече права, защото имат повече избиратели. Демокрацията започва количествено, но и качествата имат значение. Това не са нападки. Качествата на един човек имат значение. Това, че една партия е получила най-много гласове, не означава, че тя няма такова ниво на токсичност, че не може да се работи с нея“, заяви Иванов, който също обяви нежеланието за „бламиране“, а Борисов взел за заложник „демокрацията“.

Само Мая Манолова видя нещо положително в оттеглянето на Ципов, за когото отново настоя, че е неподходящ. Тя предложи ГЕРБ да останат с член по-малко в ЦИК.

„Според мен наглостта и неуважението трябва да бъдат санкционирани. За вас Борисов може да е цар и Бог, но ние не сме длъжни да се съобразяваме с прищевките му“, заяви Манолова.

Румен Радев предупреди партиите, че трябва да има председател на Централната избирателна комисия и че той няма как да назначи готовото си служебното правителство, преди да е назначил ЦИК.

Всички обвиниха ГЕРБ, че са бламирали ЦИК и действали деструктивно, но никой не поиска да се нагърби. В крайна сметка след „подаване“ от другите партии ИТН склониха да предложат Камелия Нейкова – предложение, което се оказа, че им е било подготвено предварително.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html