събота, 4 май 2024 г.

Глухарчетата продължават да изумяват учените

Инженери от университета на Тренто, Италия, са установили, че глухарчетата имат уникалната способност да задържат въздух под вода, пише „Популярная механика“.

Когато са сухи глухарчетата – широко разпространени растения, се отличават със своите бели пухкави семенни глави, често „отнасяни“ от вятъра.

В лабораторни условия инженерите са тествали способността на пухкавите глави на глухарчета, потопени във вода, да задържат въздух.

Учените обясняват, че когато са потопени във вода, меките семенни глави стават по-тънки и придобиват формата на диамант, като същевременно перфектно задържат въздуха.

Данните, получени по време на експеримента, могат да се използват за разработване на устройства и материали със същата способност.

Опитът с глухарчетата също така е вдъхновил инженерите да създадат реверсивен механизъм за улавяне на въздух.

В Европа са известни над 1200 подвида глухарче, а в България са описани над 50, някои от които трудно се различават един от друг.

Българското име „глухарче” произлиза от факта, че ако летящото семенце попадне в ухото, особено на малко дете, може да причини временно оглушаване.

На „главата” на едно глухарче има около 200 семена, а общият брой семена от 1 корен може да достигне 7000.

Семената от глухарче могат да летят над 8 километра през въздуха, преди да се загнездят в почвата.

Цветoвете на глухарчетата не трябва да се опрашват, за да образуват семена.

Не е лесно да се отървете от глухарчетата – това растение има невероятна регенерация и може да възстанови популацията си дори от част от силно повредена коренова система. Глухарчето може да поникне дори в пукнатините на камъните или асфалта.

Ако косите глухарчето, то ще расте с по-къси стъбла напук на вас.

Едно съцветие дава около 10 милиграма жълт полен. Ето защо насекомите обичат това цвете толкова много.

Глухарчето е едно от най-дълго цъфтящите растения – от ранна пролет до първия сняг, а в по-топлите райони може да цъфти и целогодишно.

В подножието на Кавказките планини има необичаен тип глухарчета с лилави листа. Има и глухарчета с бели цветове, но повечето са жълти.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html