събота, 4 май 2024 г.

Непоказваните пътни скици на художника Георги Баев

Изложбата „Баев пътува и твори” бе отворена за посетители на 4 февруари в бургаската галерия „Георги Баев“. Експозицията е съпътствана и от интересни фотографии, предоставени от семейството на художника.

40 скици и рисунки на един от най-големите художници на Бургас – Георги Баев, бяха показани за първи път пред широката публика и ценителите на изкуството. Експозицията „Георги Баев пътува и твори” представя рисунки и скици с автентични цветове и въглен, които творецът е създал по време на своите пътувания в Европа – Амстердам, Брюксел, Лондон, Виена, Лимасол.

Баев е правил изложби в тези градове, включвал се в пленери с международно участие. Любопитен факт е пословичната привързаност на художника към родния град. Тази любов се отразява и върху една от работите му – на пленер в Париж, без да се замисли Баев рисува бургаското море.

Изложбата може да се разгледа до 14 март. Входът е свободен. Носенето на маски е задължително, както и спазването на всички противоепидемични мерки.

Георги Димитров Баев (известен и с прякора си Джурлата) е български художник, маринист. Той се ражда в Бургас на 9 ноември 1924 г. Като младеж играе футбол в особено популярния по онова време отбор на „Левски“ (Бургас). През 1949 г. завършва специалност живопис в Художествената академия в София, в класа на акад. Илия Петров и проф. Дечко Узунов. До 1960 г. работи предимно графика и сценография в кукления театър в Бургас.
Първото му международно признание е през 1957 г. на 6-ия световен младежки фестивал в Москва. Следват десетки участия в България и в чужбина, много отличия, членство в СБХ, почетен член и член-кореспондент на Австрийското обединение на художниците „Кюнстлер хаус“, на Японската асоциация на художниците „Ника-кай“…
Тежък момент в неговия живот е 1983 г., когато запалват ателието му и при пожара изгаря всичко. Това го амбицира и още на следващата година показва композициите „Агресия“, „Апокалипсис сега“, „Обикновен фашизъм“, „На другия ден след атомната бомба“, „Удавник“, „Спомени“, превърнали се в събитие. По-късно платната са изложени във Виена и проф. Петър Вундерли заявява, че това са произведения на един от големите хуманисти на Европа и света. През 1986 г. Баев става носител на Хердеровата награда на Виенската академия за изкуства.
Представен е в 34-томния речник на изкуствата на лондонското издателство „Макмилън“, многократно номиниран за „Мъж на годината“, „Личности с влияние“, „Кой-кой е“ на американски и английски биографични институти. Търсен от галеристи в България и в чужбина, определян като чепат човек, но сърцат и с огромна мощ. Негови картини са откупени или дарени на много места в България, художникът е изпратил свои творби дори за гладуващите деца във Виетнам и Кампучия.
Георги Баев е депутат в VII Велико Народно събрание (1990 – 1991). Той е сред 39 депутати от СДС, които през 1991 г. напускат VII Велико Народно събрание, несъгласни с приетата на 12 юли 1991 г. конституция и започват безсрочна гладна стачка.
Георги Баев почива на 18 февруари 2007 г. в любимият си Бургас.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html