вторник, 30 април 2024 г.

Защо ваксинирането в България не копира европейските държави?

България е една от малкото държави в Европейския съюз, които заделят количества за втората доза от ваксината. По-голямата част от европейските страни оползотворяват получените дози за първа игла и оттам идва притеснението им, че няма да получат навреме доза за повторна ваксинация.

Ние сме една от малкото държави в ЕС, които заделят количества за втора доза от ваксината. Именно това е притеснението на големи държави в Европа, които оползотворяват медикамента за първа игла. Ние правим от самото начало тъкмо обратното и заделяме за втора доза, за да може всички, които са започнали имунизация, да могат да я завършат, коментира пред Нова ТВ проблемите с доставките секретарят на Националния ваксинационен щаб доктор Радосвета Филипова.

Данните са динамични. Не препоръчвам да се вторачваме във всяка информация, която излиза на момента. Трябва да спазваме графика, за да има постоянен поток на ваксини. Още повече че в някои европейски държави тези доставки са разделени на няколко ваксини, за да може да се обезпечи количеството, ако някоя компания спре производството, което е малко вероятно. Трудно е да се каже колко дози от ваксините ще пристигнат в България до средата на годината. Ситуацията е доста динамична. Хубавата новина е, че първоначалното забавяне, обявено от производителите, не ни засяга, защото за първото тримесечие, за което е обявено намалението, има малък брой доставени медикаменти и те са в края на тримесечието. Въпросът е да няма забавяне, каза още Филипова.

Страната ни е заявила над 13 милиона дози – по две за цялото население. Ваксините не се поставят от какви да е медицински лица, а само от лекари. Това също трябва да се вземе предвид, когато говорим за срокове за ваксинация на населението.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html