Калейн и Тасева капо на европейското в Киев

Боряна Калейн и Катрин Тасева заеха съответно четвърто и седмо място в многобоя при жените на 36-о европейско първенство по художествена гимнастика в Киев.

Калейн до последно се бореше за медал, но изпускане на бухалка в последното й изпълнение практически я лиши от място на почетната стълбичка. Тя събра сбор от 95.300 т. (24.000 на обръч, 25.250 на топка, 23.200 на бухалки и 22.850 на лента).

Катрин остана седма със сбор от 92.150 т. (25.050 за обръч, на който след контестация, подадена от щаба беше оценен с 0.750 повече, първоначалната й оценка бе 24.300, 23.200 на топка, 22.100 на бухалки и 21.800 на лента).

Форматът на този шампионат е само многобой при жените, без финали на отделните уреди.

Абсолютна европейска шампионка стана Линой Ашрам (Изр) със 100.900 т., втора се класира Алина Гарнаско (Блрс) със същия сбор, а трета е втората представителка на Беларус Анастасия Салос с 96.500 т.

Ден по-рано родните грации извоюваха три медала от финалите на отделните уреди при девойките на континенталния турнир.

Стилияна Николова спечели европейската титла във финала с лента. Българската фурия изигра изключително силно и най-чисто от всички финалистки съчетанието си по музика на „Канкан“ и заслужено взе най-високата оценка – 21.550 точки.
Това е първа европейска титла за България след 25-годишна пауза. За последно през 1995 г. Теодора Александрова спечели европейското злато в многобоя и във финала на обръч.

Само една десета раздели Стилияна от първото място във финала с топка. Българката представи с много настроение и хъс съчетанието си, но за съжаление допусна неточност в един от пируетите, което и коства златото.

Ева Брезалиева спечели бронз на въже.

Девойките от националния отбор по гимнастика посветиха медалите си от европейското на лекарите у нас.