неделя, 5 май 2024 г.

Екатерина Захариева: Няма как на този етап да кажем „да“ на Скопие за ЕС

„Ние не искаме българско малцинство в СР Македония, защото това означава да признаем делото на тези, които 75 години работиха за унищожаването на българското самосъзнание на населението там, за неговото заличаване. Там трябва да бъдат създадени условия, така че хората, които заявяват българското си самосъзнание в СР Македония, да не бъдат дискриминирани и да могат свободно да заявят какви са“, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред бТВ.

Тя говори от дома си, защото в сряда се самоизолира след като  стана ясно, че нейният заместник-министър Петко Дойков е с положителен тест за коронавирус. Захариева каза, че си е направила си е PCR тест и резултатът му е отрицателен.

„Няма как на този етап да кажем „да“ на Скопие за ЕС. Нашата подкрепа за РС Македония никога не е безусловна. България не оспорва езика и съвременната идентичност на населението там, подчерта Захариева.

„Много ясно сме изразили нашата позиция. Сега вече тя е много видима в публичното пространство. Още миналата година правителството внесе в парламента декларация, която беше подкрепена от всички партии. Така че нашата позиция по СР Македония не е нова, както някои твърдят. Мисля, че имаме обединение на всички по тази тема“, подчерта външният министър. По думите й кабинетът е единен по въпроса за Македония, а тя е в постоянен контакт с премиера Бойко Борисов. „Всякакви спекулации, че някой нещо ще промени в последния момент, не отговарят на истината“, посочи Захариева.

Тя посочи, че в интерес на България е всички страни от Западните Балкани да се присъединят към ЕС.

„Към този момент България не е в състояние да одобри преговорната рамка със СР Македония. Има Договор за приятелство и добросъседство, който е подписан през 2017 и ратифициран през 2018 г., но той не се изпълнява“, подчерта Захариева.

Тя отново повтори, че въпреки спекулациите в Македония, България няма претенции как се определят гражданите на тази република, но и македонците не трябва да имат претенции към българската история. Но не ни притеснява само историята, а и езикът на омразата. Непризнаването на историческата истина води след себе си доста сериозни проблеми в отношенията между двете страни, обясни още Захариева.

За разлика от останалите балкански държави, с които имаме споделена история, със СР Македония имаме обща история. „Скопие е подписал Договора, но сега се опитват да избягат от това. С държави като Гърция и Турция имаме споделена, но не обща история, за разлика от Македония“, уточни тя.

Според нея трябва да се потърси с добра воля да се изпълнява подписания между двете страни договор, а не да търсим как да го заобикаляме.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html