петък, 3 май 2024 г.

Показаха части от строящия се в София първи планетариум

Учените от Физическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски“ получиха уверения и силно рамо от държавата за своите научни и приложни разработки на открития миналата седмица в рамките на Първия национален форум за съвременни космически изследвания.

Двудневното събитие се проведе в София Тех Парк в столицата. „Надяваме се на успешни проекти, но и на реформиране на сектора, за който новата Агенция за научни изследвания и иновации да бъде обединяващ фактор“, заяви на откриването на форума Карина Ангелиева, зам.-министър на образованието и науката. Представен бе и част от новия Софийски планетариум „Андромеда“.

Събитието бе първо по рода си и се организира от клон „Космос“ към Съюза на физиците в България, а организационният комитет е почти изцяло от учени от Физическия факултет на най-стария университет у нас. Четирите научни сесии бяха обединени по темите: „Фундаментални космически изследвания“, „Аерокосмически технологии“, „Приложни космически изследвания“ и Докторантска сесия. Отделните панели, последвани от дискусии, през втория ден се фокусираха около „Наука и Космос“, „Бизнес и Космос“ и „Образование и Космос“.

Сред лекторите бяха изтъкнати учени не само от Софийския университет, но и от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – БАН, Националния институт по геофизика, геодезия и география е научен институт – БАН, Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – Рожен, Техническия университет, сред които проф. дфзн Стойчо Язаджиев, доц. д-р Стефан Лалковски, проф. дфзн Наталия Килифарска, доц. Керанка Василева, доц. Гергана Герова, д-р Васил Василев и други.

Като модел за реализирана връзка между наука, бизнес и неправителствени организации бе представянето на част от купола на новостроящия се Първи софийски планетариум с изцяло български проект, материали и труд, плод на усилията на екипа на докторанта от Физическия факултет на Софийския университет Недислав Веселинов. Той се изгражда от Експерименталното конструкторско бюро „Фотоника“ с помощта на Фондация „Карол Знание“, компаниите NIKI Rotor Aviation, Heliair и катедра „Радиофизика и електроника“ към Физическия факултет на Софийския университет. Неговото откриване се предвижда през пролетта на следващата година.

Силен тласък на надеждите и усилията на учените, работещи в областта на Космоса и иновациите, даде в приветствието си зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева. Тя подробно разказа за взетото от правителството решение за първи път да имаме целеви и големи инвестиции в областта на научните изследвания, голяма част от които свързани с тяхното приложение в индустрията, с помощта на специална програма и чрез създаването на новата Държавна агенция за научни изследвания и иновации. По предварителните разчети агенцията трябва да получи одобрение от ЕК до средата на следващата година и да започне да разпределя средства от края на 2021 г.

Заместник-министър Ангелиева специално обърна внимание на сектора на научните изследвания в областта на космическите програми. Според нея дебатът за преимуществото на фундаменталните или приложни науки не е смислен. „Работата е в качеството на постигнатото, надяваме се на успешни проекти“, каза тя. Очевидно ще има нужда от реформиране, но се очаква новата агенция да бъде обединяващ фактор, подчерта Карина Ангелиева. Зам.-министърът смята, че въпреки трудностите, вече се създават успешни модели, около които възникват сателити. „Възникват и общности с научни лидери – готова съм за срещи с предложения за сътрудничество, свързани с изследвания и иновации, които имат пряка връзка и с образованието“, подчерта тя.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html