събота, 27 април 2024 г.

Миньор победи за втори път лидера Черноморец

Снимка: WIKIMEDIA.ORG

Отборът на Миньор нанесе второ поражение на лидера Черноморец след успех с 82:80 (25:25, 13:18, 16:23, 28:14) като домакин в София в мач от 15-ия кръг на Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже, съобщи БНР. За перничани, които прекъснаха серия от три поражения, победата бе шеста от 15 изиграни мача, а бургазлии продължават с актив 13-2, след като допуснаха втора загуба в последните си три мача.

Двата състава направиха интригуващ за публиката сблъсък, който предложи няколко обрата и бе решен в последните секунди. След равенство 25:25 в края на първата четвърт, баскетболистите на Миньор дръпнаха с 30:25 в началото на втората част, но не успяха да задържат аванса си. Черноморец изравни и пое инициативата да преднина от 43:38 на почивката. Гостите изиграха по-силна трета четвърт, в която разликата достигна 17 точки, а преди заключителните 10 минути тимът от Бургас водеше с 66:54. Миньор 2015 обаче започна постепенно да намалява пасива си, възползвайки се от пропуските на съперника, а при оставащи 2:42 минути Георги Кендеров бе точен за равенство 77:77. Малко по-късно пак той вкара на два пъти за преднина от 81:80 за отбора от Перник.

Лъчезар Тошков бе най-резултатен за успеха на Миньор с 27 точки, 2 борби и 5 асистенции, Георги Кендеров завърши с 14 точки и 5 борби, а Данило Арнитович добави 11 точки, 8 борби и 4 асистенции.

Тимът на Спартак (Плевен) постигна труден успех над Черно море с 89:85 (26:25, 26:15, 15:26, 22:19) като домакин в друга среща от 15-ия кръг. За плевенчани победата бе десета, а след три поредни успеха варненци допуснаха общо девета загуба от началото на сезона.

Домакините изиграха по-добро първо полувреме и на почивката имаха аванс от 52:40. Плевенчани вдигнаха разликата до 14 точки в третата част, но баскетболистите на Черно море скъсиха дистанцията и в след 30 минути игра авансът на Спартак бе само 1 точка – 67:66. Варненци поведоха за кратко, но домакините пак дръпнаха с над 5 точки преди Черно море Тича да поведе с 83:82 след тройка на Тач Ънру при оставащи 65 секунди от срещата. Родни Първис отговори с 2 точки на сметката на тима от Плевен за 84:83 и домакините успяха да удържат водачеството до края.

Брайънт Томас се отличи с 20 точки и 9 борби за Спартак, Николай Стоянов се отчете с 18 точки, Родни Първис – с 16 точки, 5 борби и 7 асистенции, а Константин Тошков завърши с 12 точки и 3 асистенции.

За Черно море Аверил Ъгба оформи „дабъл-дабъл“ от 28 точки и 17 борби, а Тач Ънру се включи с 18 точки, 6 борби и 4 асистенции.

Резултати от 15-ия кръг на Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже:

Миньор – Черноморец – 82:80 (25:25, 13:18, 16:23, 28:14)

Академик Пловдив – Шумен – 84:76 (27:16, 16:17, 20:28, 21:15)

Спартак (Плевен) – Черно море – 89:85 (26:25, 26:15, 15:26, 22:19)

6. Черно море 15 6 9 1200:1275 21

7. Миньор 15 6 9 1137:1280 21

8. Берое 14 6 8 1136:1181 20

9. Ямбол 14 6 8 1131:1195 20

10. Шумен 15 4 11 1247:1301 19

11. Академик Пд 15 4 11 1159:1271 19

12. Левски 14 4 10 1054:1091 18.