събота, 27 април 2024 г.

Австрия се класира за Евро 2024, на Нидерландия и Словакия им трябва още крачка

Австрийските футболисти се радват и приемат овациите на феновете си след победата си в Баку.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Националният отбор на Австрия по футбол се класира за финалите на европейското първенство през 2024, след като се наложи над тима на Азербайджан с 1:0 в Баку. Успехът бе осигурен от гол от дузпа на халфа на Борусия (Дортмунд) Марсел Забицер в 48-ата минута, съобщава БНР. Турал Байрамов от домакините изпусна отлична възможност за изравняване в края на мача.

Бургщалер от австрийците бе изгонен от терена заради втори жълт картон в добавеното време на мача. Така Австрия си гарантира поне второто място в Група „F“, където лидер е тимът на Белгия, който вече се класира за Евро 2024. Мачът между белгийците и Швеция на стадион „Крал Бодуен“ в Брюксел бе прекъснат заради атентат, при който бяха убити двама шведски привърженици от ислямист в квартал „Моленбек“ в белгийската столица. Срещата бе прекратена при резултат 1:1, като шведските футболисти не искаха за излязат на терена, а феновете им бяха призовани да останат на трибуните на терена заради мерки за сигурност в Брюксел и обявяването на терористична тревога от трета степен.

В Група „B“ отличен мач изигра отборът на Нидерландия, който победи Гърция с драматичното 1:0 с дузпа в края на капитана Върджил ван Дайк. Преди това гръцкият вратар Одесеас Влаходимос спаси друга дузпа, изпълнена от Ваут Вегхорст. Така „оранжевите“ вече са на второ място в класирането, с мач по-малко от тима на Гърция и далеч зад Франция, която си осигури класирането на Евро 2024.

В същата група отборът на Република Ирландия се наложи над Гибралтар с 4:0 във Фаро (Португалия), но остава на четвърто място с 6 точки и с много малка надежда за бараж. Головете на ирландците вкараха Ивън Фъргюсън, Майки Джонстън, Мат Дохърти и Калъм Робинсън.

Тимът на Португалия вече се класира за европейските финали, но въпреки това бе безмилостен срещу Босна и Херцеговина като гост – 5:0. Кристиано Роналдо отново вкара два гола за тима, като 38-годишният нападател вече има 127 попадения в 203 мача за португалците. Другите голове, всички през първото полувреме, вкараха Бруно Фернандеш, Жоао Кансело и Жоао Феликс. Босненците не оказаха никаква съпротива и очевидно нямаха никакво желание за игра.

Второто място в групата си оспорват отборите на Словакия и Люксембург, но словаците взеха солиден аванс, след като се наложиха в понеделник вечер в Люксембург с 1:0. Победното попадение вкара Давид Дурис в 77-ата минута на срещата. Словакия има пет точки аванс пред съперника си, но остават още два мача до края на цикъла.

Резултатите във вчерашните европейски квалификации:

Група „B“

Гибралтар – Ейре 0:4. 0:1 Евън Фъргюсън (8), 0:2 Майкъл Джонстън (28), 0:3 Мат Дохърти (60), 0:4 Калъм Робинсън (80). Гърция – Нидерландия 0:1. Върджил Ван Дайк (90+3)

Група „F“

Азербайджан – Австрия 0:1, Марсел Забитцер (48-дузпа). Белгия – Швеция – прекратен при 1:1. 0:1 Виктор Гьокереш (15), 1:1 Ромелу Лукаку (31-дузпа)

Група „J“

Босна и Херцеговина – Португалия 0:5. 0:1 Кристиано Роналдо (5-дузпа), 0:2 Кристиано Роналдо (20), 0:3 Бруно Фернандеш (25), 0:4 Жоао Кансело (32), 0:5 Жоао Феликс (41). Люксембург – Словакия 0:1, Давид Дюриш (77). Исландия – Лихтенщайн 4:0. 1:0 Гилфи Сигурдсон (22-дузпа), 2:0 Алфред Финбогасон (44), 3:0 Гилфи Сигурдсон (49), 4:0 Хакон Арнар Харалдсон (62).