петък, 3 май 2024 г.

Победихме Иран с 3:2 гейма в мач в Лигата на нациите

Снимка: БНР

Националният ни отбор на България по волейбол спечели срещу Иран с 3:2 (21:25, 25:21, 22:25, 25:22, 15:11) в мач от последната седмица в Лигата на нациите в Анахайм (САЩ), съобщи БНР. Така тимът на Пламен Константинов се изкачи на 12-ата позиция, след като преди това бе на последното 16-о място в класирането. Съставът ни има две победи и осем загуби, като все още има риск да загуби мястото си в надпреварата.

Отборът на България започна в състав: Георги Сеганов, Аспарух Аспарухов, Николай Пенчев, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Колев – Теодор Салпаров-либеро. Тимът бе без Александър Николов, който играе на Световното първенство за мъже под 21 години в Бахрейн. Като резерви на терена се появиха Мартин Божилов-либеро, Валентин Братоев, Илия Петков, Димитър Димитров.

Началото на първия гейм беше равностойно с размяна на точки. Първо ние поведохме, след това персите обърнаха резултата. Най-голямата разлика стана при 10:7 за България. Момчетата на Пламен Константинов държаха преднината си до 17:13, когато обаче играта рухна. Иранците успяха да се върнат в мача и равенството дойде при 19:19. Последва още едно – 20:20. Но до края на гейма Иран взе инициативата и спечели с 25:21.

Втората част отново тръгна с превес на България. Националите натрупаха крехък аванс, но този път го държеше умело най-вече благодарение на успешните атаки на Аспарух Аспарухов. Когато „трикольорите“ поведоха с 20:15. Най-близо иранците се доближиха при 22:20, но България изравни резултата с огледалното на първата част 25:21.

Третият гейм започна по абсолютно същия начин. Само че този път българите имаха аванс от четири точки в самото начало – 6:2 и 7:3. Иранците се доближиха до нас – 9:8. В крайна сметка стигнаха и до равенство – 11:11. В последствие Иран отново се представи по-силно и стигна до 25:21.

Четвъртата част започна добре за България и родните национали изравниха резултата след 25:22.

Тайбрекът премина изцяло под диктовката на волейболистите водени от Пламен Константинов и те стигнаха до 15:11, с което записа и втора победа в турнира.

Най-резултатен за България бе Аспарух Аспарухов с 23 точки, а Мартин Атанасов добави 18. Николай Колев остана с 9, докато Димитър Димитров и Николай Пенчев помогнаха с по 8.

Следващият мач на България е утре срещу Сърбия от 23:30 часа.