четвъртък, 2 май 2024 г.

Ресторантьорите против превеждането на заплатите по банков път и издаването на касови бележки

Снимка: БГНЕС-архив

Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България заявяват категоричната си позиция, че предложенията в Проектобюджет 2023, касаещи бранша ни, са лобизъм в полза на банките, ще натоварят българския предприемач в сферата на заведенията за хранене и развлечения и резултатът ще е нулев. Това обявяват те в отворено писмо.

Според тях предложението, ако не получи касова бележка, клиентът да не плаща сметката, е безумно. То е дискриминационно, тъй като важи само за нашия сектор, но не и за други, които работят със задължението да издават касов бон. Предложението е предпоставка за сериозни конфликти между предприемачи и потребители, тъй като няма ясна обосновка как се доказва неиздаването на касова бележка и какво се случва, ако клиентът си тръгне, преди изобщо да му е донесена сметката, аргументират се те.

Това предложение показва и пълната несъстоятелност на държавата да извършва вменените й в закона дейности, като ги прехвърля на клиентите. От асоциацията задават риторичен въпрос: Предстоят ли съкращения в надутата администрация на Министерство на финансите и НАП /и не само там/, след като вменяват на гражданите да изпълняват задълженията им?

Цитира се, че това се прави по примера на Гърция, но няма приложени калкулации до какви завишения в приходната част в бюджета е довела тази мярка и какви нива на изсветляване на сивия сектор са постигнати след въвеждането ? А всеки, който е ходил в Гърция знае, че сметката и до ден днешен му се дава на хвърчащо листче, подчертават още те.

Според ресторантьорите мярката нарушава равноправието между всички участници в икономиката на държавата – дружествата, служителите, клиентите и отделните браншове. Същата налага задължения и лишава отделни обществени групи от правото на равнопоставеност, заложено в Конституцията и е в разрез със законодателството на Европейският съюз и Хартата на основните права в Съюза. Предложената мярка може да бъде обоснована като ефективна и да бъде приложена единствено след анализ за нейната законосъобразност, но следва същата да засяга права и задължения за всички икономически сектори, категорични са те.

Другото основно предложение – заплатите на всички служители в сектора да се изплащат само по банков път, няма да доведе до по-висока събираемост на данъци, но ще натовари административно и финансово бранша и ще облагодетелства банките, които ще получават милиони под формата на множество такси, твърдят от асоциацията. Като все още не е ясно кой ще ги плаща – работодател или служител? От друга страна, ако има пари под масата, те ще продължат да се дават именно там. Тази мярка също е дискриминационна, защото за останалите бизнеси важи само за фирми, които са с повече от 50 служители, обосновават се още от бранша.

„При така направените предложения ясно се вижда, че държавата в лицето на МФ иска да направи банковата система най-големия администратор на данни и да включи в нея служители и суми, които към днешна дата не са нейни клиенти. Остава неясен въпросът – до какво завишение в приходната част на държавния бюджет ще доведат тези мерки? Ясно се виждат планирани повишения в приходната част на банковата система и повишения в разходната част за бизнеса, но не и какво получава държавата!

Във връзка с искането на бранша е редно да се припомни, че през 2022 г. България е била лидер в ЕС по дял на сивата икономика. У нас той е стигнал вече една трета. Обикновено сивата икономика се изразява именно в плащането на трудово възнаграждение на ръка и неиздаване на касови бележки в търговските обекти.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html