петък, 3 май 2024 г.

ЕК съди България по три параграфа за неизпълнение на директивите

Еврокомисията ни съди по три параграфа за неизпълнение на директивите. Това са чистите превозни средства, електронната тол услуга и продажбата на натурални минерални и изворни води, съобщи БТА.

Брюксел реши да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз заради това, че властите в София не са превели в националните закони и регулации (т.нар. нетранспониране) правилата за чисти превозни средства.

Директивата за чистите превозни средства определя национални цели за обществените поръчки за чисти превозни средства. Това се отнася по-специално за градските автобуси, където обществените поръчки представляват около 70% от пазара.

Крайният срок за транспониране на директивата беше август 2021 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо до България през септември 2021 г. и мотивирано становище през април 2022 г. (две от трите стъпки в наказателна процедура – бел. ред.)

Тъй като България продължава да нарушава директивата, Комисията сега реши да направи третата и последна стъпка и отнесе случая до Съда на ЕС.

Европейската комисия реши да предяви иск срещу България и Полша за нетранспониране на правилата за електронно таксуване в националното законодателство.

Европейската електронна тол услуга (EETS) е система за таксуване, за която участниците в движението по пътищата в ЕС биха могли да плащат такси с един абонаментен договор, чрез един доставчик и едно монтирано в автомобила устройство, което ще обхване всички държави членки, след като бъде напълно внедрено.

Неуспехът при транспонирането на правилата за електронно таксуване е пречка за оперативната съвместимост между електронните тол системи на държавите членки и за трансграничното прилагане на задължението за плащане на пътни такси в ЕС обмен на информация за неплащане на пътни такси), отбелязва Еврокомисията.

Крайният срок за транспониране на тази директива изтече на 19 октомври 2021 г. Комисията започна процедурите за нарушение срещу тези държави членки през ноември 2021 г. и реши да изпрати мотивирани становища през май 2022 г. Тъй като те продължават да нарушават задължението си да транспонират директивата, Комисията реши да отнесе случаите до Съда на ЕС.

Европейската комисия реши също така да предяви иск срещу България пред Съда на ЕС за неправилно прилагане на правилата на ЕС за търговията с натурална минерална и изворна вода. Еврокомисията предприема правни стъпки, за да гарантира правото на потребителите на информация, да ги защити от подвеждане и да гарантира честна търговия.

Според Брюксел българското законодателство не е в съответствие с правилата, особено предвид че то не забранява предлагането на пазара под повече от едно търговско описание, както се изисква от директивата, на натурални минерални и изворни води, произхождащи от един и същ извор.

След като Комисията изпрати официално уведомително писмо през юли 2020 г. и мотивирано становище през септември 2021 г., тя заключи, че установените нарушения не са отстранени.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html