понеделник, 29 април 2024 г.

Първи сме в ЕС по процент на починалите от сърдечно-съдови заболявания

Снимка: БГНЕС

Първи сме в ЕС по процент на починалите от сърдечно-съдови заболявания, сочат данните на Евростат. Страната ни с най-висок дял на такива смъртни случаи – 61% от всички починали.

Наскоро Европейската агенция по безопасност и здраве при работа излезе с публикацията на тема: „Преодоляване на връзката между психосоциалните рискове на работното място и сърдечносъдовите заболявания: по-малко стрес за здраво сърце!“. В пандемията Covid-19 стана ясно, че работата от вкъщи, така нареченият хоум-офис, също причинява стрес на работното място.

От КНСБ, които също периодично алармират за проблема, напомниха, че дългите часове работа – над 55 часа седмично, водят до повишен риск от инсулт в сравнение с работещите по-малко. По-голям риск от сърдечно-съдови заболявания има и за хората, които работят над 5 години на смени. Данните показват още, че нощият труд е вреден труд.

От синдикалната организация за пореден път обръщат внимание на това, че неблагоприятните психосоциални фактори на работното място, комбинирани с повишено ниво на стрес, влияят отрицателно на сърдечно-съдовата система. Заболяванията, свързани със сърцето и кръвоносните съдове, могат да доведат до инсулт и да завършат с фатален край.

Не на последно място сърдечно-съдовите заболявания водят до високи разходи за лечение и натоварват здравната система, повишават дните болнични, което от своя страна намалява производителността на работната сила.

Националният секретар на КНСБ по безопасни и здравословни условия на труд Александър Шопов обясни, че когато сме под прекомерен натиск и чувстваме, че няма да се справим в срока, поставен от работодателя, или липсва подкрепа от колеги и приятели, може да се стигне до ситуация, в която сме изложени на висок риск от разболяване.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html