понеделник, 29 април 2024 г.

Президентът Радев поиска дебат дали да се учи по един типизиран учебник или по много учебници с безразборно съдържание

Не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически национален приоритет. Това мнение изрази президентът Румен Радев на кръгла маса за образованието в София.

„Всеки ден слушаме за Шенген, еврозоната, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), инфлацията, доходите, необходимостта от инвестиции и висококвалифицирана работна ръка. Но в сферата на обществения и политически дебат не се разгръща темата за основния носител на просперитета на нацията – децата и младите хора на България“, коментира държавният глава.

Отново сме в предизборна кампания и тя отново ни кара да погледнем с интерес и да се замислим за стратегическите цели на България, каза Радев. Според него от тази водеща национална цел зависи реализирането на всички останали цели. „Образованието е ключът към успеха на всеки отделен човек, към разгръщането на неговия талант и потенциал, към един по-добър живот“, добави Радев, цитиран от БТА.

По думите му трябва да бъде подложен на дебат въпросът дали да се учи по един или няколко учебници. „Дали едно типизирано съдържание или всякакви безразборни съдържания“, уточни той.

Държавният глава заяви, че бъдещето на образованието е в повече гъвкавост, иновативни модели и автономия. Това са прогресивните модели, които са налагани в Европа. Държавите, които постигнаха голям успех и напредък, залагат именно на тази автономия, обясни Румен Радев. Тази автономия трябва да бъде прилагана и насърчавана в природоматематическите науки, в тясно профилираното професионално образование, каза президентът и добави, че трябва да бъде проведен дебат дали в българския език и литература, география и история държавата ще бъде морален и духовен вектор за развитието на младото поколение.

Според него без образование не може бъде говорено високотехнологични производства и високо добавена стойност. „Не може технологичният прогрес да бъде превърнат в икономически растеж, а оттам в по-висок стандарт и качество на живот. Не може да говорим за съвременна сигурност без образование“, посочи той.

Ако искаме държавата да се развива успешно в един все по-динамичен и оспорван свят, трябва да бъде заложено на силно образование, на по-голям дял на образованието в държавния бюджет, на нови прогресивни методи, водещи към устойчиви знания и умения, които да подготвят младите хора за предизвикателствата на бъдещето, каза Румен Радев.

Образованието е водещ елемент от нещо много по-важно и всеобхватно – духовното развитие на младите хора. Преди да бъдат добри инженери, IT специалисти, лекари, следователи, успешни граждани на света – трябва да бъдат достойни и пълноценни граждани на България, посочи държавният глава.

„Модернизацията, дигиталната и зелената трансформация, повишаването на благосъстоянието, на стандарта и качеството на живот няма да имат този принос за развитието ни като държава, ако не успеем да предадем на идните поколения историческата памет, ценности и нашата благородност“, каза още Радев.

Ще могат ли младите хора да оценяват по достойнство достиженията на глобалното човешко развитие, ако те не познават достатъчно и не се гордеят с огромния принос на България в културното развитие на човечеството, каза президентът.

„Ще могат ли нашите млади хора в бъдеще да устояват на изкушенията и натиск в едно силно агресивно глобално пространство да устояват своята българска национална идентичност, ако не направим така, че българските автори да не отпадат и да бъдат подобаващо изучавани в учебниците по български език и литература“, добави Радев.

Държавният глава отбеляза, че трябва да бъде анализирано съотношението количество – качество и разположението на съдържанието в отделните класове, програми и дисциплини. „Дали младите хора ще могат да устояват на предизвикателствата на бъдещето, ако в учебниците по история нашата история се пренаписва или се подлага на насилствена забрана“, каза още той и добави, че е важно да бъде отговорено на тези въпроси.

„Говорейки за тежките демографски проблеми, няма ли опасност да угаснем духовно преди да сме се стопили физически и не е ли физическото чезнене на нашата нация резултат от морална и духовна деградация“, каза Радев и допълни, че тези неща са дълбоко свързани.

Президентът посочи, че тук идва въпросът дали страната ни ще бъде адекватна на сериозните предизвикателства на бъдещето със сегашните учебни програми и учебниците по български език и литература, история и география. „Ще бъдем ли адекватни с тяхното съдържание и с начина, по който тези учебници се създават, контролират и отпечатват“, каза Румен Радев.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html