неделя, 5 май 2024 г.

Синдикатите гневни заради размера на минималната заплата

Снимка: knsb-bg.org

Българският парламент успя да намери  формула за изчисляване на минималната работна заплата, тя ще е 50 на сто от средната, но увеличението влиза в сила от 2024година.

„Това дава някаква база, но проблемът е, че беше приет императивен текст, а именно – минималната заплата да бъде точно 50% от средната брутна такава, а не като дъно на минималната работна заплата. Това е проблем, защото се обезсмисля социалния диалог в НСТС“.

Това заяви пред журналисти в НС Любослав Костов от КНСБ, който коментира приетите промени в Кодекса на труда, каещи размера на минималната работна заплата, предадоха от Новини.ком.

„От една страна формулата е правилна и отговаря на част от директивата, но не отговаря на друга част от директивата. Тази директива, за която говорим всички цяла есен, е – Директива за адекватни минимални работни заплати. В нея е описано как мерим тази адекватност. Отчитата се много на брой индикатори, единият от тях е – издържката на живота. В момента съотношението е фиксирано – 50% минимална към средна заплата, което не е позволява да се тества адекватността на минималаната заплата. Това фиксиране на минималана заплата към средна е грешно, макар и формулата да е правилна. Днес беше постигната една половинчата победа за българския работник. Залагт се мини при преговорите с работодателите и минималната заплата няма да бъде вдигната от 1 юли, както е заложено“, заяви той.

По темата отношение взе и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. „Започвам с благодарност към вносителите от БСП и партия „Възраждане“, които се бореха този законопроект да влезе в пленарна зала. Днес все пак имаше гласуван текст за минималната заплата. Това дава някаква база, но проблемът е, че беше приет императивен текст, а именно – минималната заплата да бъде точно 50% от средната брутна такава, а не като дъно на минималната работна заплата. Това е проблем, защото се обезсмисля социалния диалог в НСТС. Десните партии в НС решиха, че всички международни разпоредби не важат за България и приеха императивен текст за размера на минималаната работна заплата. Този текст противоречи на директивата за адекватност на минималната заплата. Ако някой очаква, че минималната заплата се определя по някаква формула X=Y+Z, трябва да се раздели с тази илюзия. Не можем да опростим живота и социалните условия до една формула. Това ще бъде променено, защото противоречи на европейските директиви. Увеличението няма да влезе в сила от 1 юли, за съжаление. Очевидно увеличение с под 10% не отговаря на ръста на цените. Народните представители казаха буквално – нас не ни интересува обедняването на българския работник. Не е вярно, че увеличението не може да се случи от 1 юли. След два месеца има поредни избори. Надяваме се тогава да има някакво редовно правителство. То може и е задължено да приеме нов бюджет. В този бюжет можеха да заложат увеличението на минималната работна заплата, но не го направиха“, разкри Григорова.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html