понеделник, 29 април 2024 г.

С промени в закона уреждат и съдебна медиация по висящи съдебни дела

Снимка: БГНЕС

С промени в Закона за медиацията се урежда и съдебна медиация по висящи съдебни дела. Законопроектът е включен в Националния план за възстановяване и устойчивост със срок на изпълнение в края на четвъртото тримесечие на 2022 г., посочва вносителят – Министерският съвет.

В случаите и при условията, предвидени в закон, съдът задължава страните по висящо съдебно дело да участват в първа среща в процедура по медиация, която се осъществява в съдебен център по медиация към съответния съд, записаха депутатите. Страните могат да участват в процедура по медиация само веднъж в производство.

Когато спорът е предмет на висящо съдебно дело, споразумението подлежи на одобрение от съда, който разглежда делото, включително когато страните са се споразумели по въпроси, излизащи извън предмета на делото.

Процедурата по медиация, която се осъществява в съдебен център по медиация към съдилищата, по висящо съдебно дело се прекратява след изтичане на два месеца от началото на процедурата, освен ако по общо съгласие на страните продължи и след този срок, но не по-късно от изтичане на 6 месеца от началото на процедурата. Прекратяване на процедурата се допуска и, ако страните не постигнат споразумение.

С промени в Гражданския процесуален кодекс парламентът записа разноските в процедура по медиация, проведена в рамките на общата продължителност от Закона за медиацията, да се плащат от бюджета на съда. Когато съдът е задължил страните да участват в първа среща в процедура по медиация, страната, която е отказала да участва лично или чрез пълномощник в срещата, дължи таксите и разноските по делото в съответната инстанция. В случаите, в които не е проведена първа среща поради отказ и на двете страни, таксите и разноските остават за тях и се заплащат от поравно.

Съдът може да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е отправено искане за развод по Семейния кодекс; разрешаване на спорове относно упражняването на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и издръжката му; изменение на мерките, свързани с упражняването на родителските права и др.

По предложение на „Възраждане“ отпадна задължителното участие в процедура на медиация при разрешаване на спорове между родителите, свързани с пътуване на детето в чужбина и издаването на личните документи, необходими за това. Аргументът на Петър Петров беше, че може да се наложи детето бързо да бъде заведено за лечение зад граница, например. От парламентарната група заявиха, че няма да подкрепят законопроекта по принцип. Те настояха в него да се запише, че медиатор към съдебен център по медиация може да бъде лице с юридическо образование, тъй като в момента такава диплома не е задължителна. Според Златан Златанов ще се натовари и бюджетът на съдебната власт с допълнителни разноски, които трябва да регулират медиацията.

Председателят на правната комисия Радомир Чолаков коментира в отговор, че някой в Плана за възстановяване и устойчивост е вкарал обещания за законопроекти, без да знае дали Народното събрание е склонно да ги приеме или не. В този закон се опитваме да минимизираме щетите, като сме предвидили да влезе в сила от 1 юли 2024 г., за да може да се обмисли какво сме приели и, ако има пропуски, да се коригират, обясни той.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html