петък, 26 април 2024 г.

Шефът на руската частна армия „Вагнер“ приема да бъде сравняван с Распутин

Пригожин (вляво) с руския президент Путин.
Снимка: WIKIMEDIA.ORG

Шефът частна военна компания (ЧВК) „Вагнер“ Евгений Пригожин, известен още като Готвача на Путин заяви, че приема да бъда сравняван с Григорий Распутин, лекувал сина на цар Николай Втори от хемофилия. В същото време Пригожин каза, че работата му не е да спира кръвотечения, а да пролива кръвта на враговете на Русия, предаде Ройтерс.

Официално: ЧВК „Вагнер“ вече е „консултантска фирма“

„Не съм много запознат с историята на Распутин, но доколкото ми е известно, важно негово качество е било, че е успял да спре кръвотечението на младия Царевич със заклинания“, заяви той, цитиран от пресслужбата си, в коментар на статия от края на миналата седмица във в. „Файненшъл таймс“, в която нарастващото му влияние в Кремъл е оприличено на това на Распутин върху съпругата на последния руски цар.

Той призна едва наскоро, че е основал групата „Вагнер“, която играе важна роля в опитите на Русия да установи пълен контрол над украинската Донецка област. Бойци на наемническата групировка освен това са разположени в редица африкански страни, където воюват в подкрепа на различни правителства. През последните месеци в интернет се разпространяват видеозаписи, на които основателят на „Вагнер“ убеждава руски затворници да се включат в боевете в Украйна.

САЩ ще обявят руската ЧВК „Вагнер“ за международна престъпна организация

Паралелът, който „Файненшъл таймс“ направи между ролята на Пригожин сега и тази на Распутин в руския императорски двор, не е единствен по рода си: миналата година подобно сравнение направи и руски журналист. Британският всекидневник отбеляза, че основателят на „Вагнер“, подобно на чеченския лидер Рамзан Кадиров, друг деен поддръжник на войната, „се е позиционирал като виден критик на военните, бюрократите и бизнес елита, които (според него) провалят (президента Владимир) Путин с нерешителния си и некомпетентен подход към войната“.

Распутин е убит през 1916 г. от група руски благородници, които се опасявали от растящото му влияние върху царското семейство, припомня Ройтерс.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html