неделя, 5 май 2024 г.

Над 3,6 млрд. лв. от ЕС одобрени за 10-те най-големи града в България

Парите ще се използват за инфраструктурно развитие в 10-те най-големи града в България.
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия одобри Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В периода на изпълнение ще бъдат инвестирани над 3,6 млрд. лв. за развитие на българските региони. Предвидени са инициативи за градско инфраструктурно развитие с акцент „зелени инвестиции“ на териториите на 10-те най-големи града в България, както и проекти за интегрирано териториално развитие в регионите за планиране от ниво 2, съобщиха от МРРБ.

Планираните мерки надграждат резултатите по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. и са приоритетно насочени към интегрирани териториални инвестиции за обновяване и модернизация на пътна, образователна, здравна, икономическа, социална и културна инфраструктура, енергийна ефективност и устойчива градска мобилност, развитие на туризъм и спорт, подкрепа за зелена градска среда и привлекателни обществени пространства. За постигане на интегриран ефект допълващо финансиране ще осигуряват още пет от одобрените програми за България. Те са в областта на развитие на човешките ресурси, образование, наука, конкурентоспособност и околна среда.

Програмата се основава на подхода „отдолу-нагоре“ и търси засилен междусекторен и междуинституционален диалог и координация, както и укрепване на местния и регионален капацитет за управление и инвестиране на средствата от ЕС. За реализация на проектите ще бъде важно създаването на успешни партньорства между различни заинтересовани страни на местно ниво – публичен, частен сектор и неправителствени организации.

В средата на ноември заместник-министър Десислава Георгиева информира, че еднофамилните жилищни сгради във всички 265 общини на страната ще могат да кандидатстват за финансиране за енергийна ефективност по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Тогава тя посочи, че се разработват детайлите на мярката, която ще зависи от интегрираните териториални стратегии на общините в приоритета за градско развитие на големите и малки общини. До края на следващата година еднофамилните жилищни сгради в 10-те най-големи общини също могат да кандидатстват за саниране по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., но мярката се финансира с финансов инструмент.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html