неделя, 28 април 2024 г.

Верстапен се откъсна за титлата във Формула 1

Снимки: БГНЕС; Туитър
Водачът в класирането при пилотите във Формула 1 Макс Верстапен („Ред Бул“) завоюва победата в Гран при на САЩ и увеличи преднината си пред втория Люис Хамилтън („Мерцедес“) на 12 точки. Двамата водят много оспорвана битка за титлата. Нидерландецът събра 287.5 точки, а британецът има 275.5. Третият в класирането Валтери Ботас има 185.
Състезанието в Остин беше изключително оспорвано, като Верстапен и Хамилтън на няколко пъти си разменяха лидерството при влизанията в бокса. Пет обиколки преди финала седемкратният световен шампион догони големия си съперник и беше само на 1.8 секунди зад пилота на „Ред Бул“. До края обаче Верстапен удържа първото място и спечели много важна победа в борбата му за титлата. Лудия Макс спечели състезанието с 1.333 секунди пред британеца. Съотборникът му в „Ред Бул“ – Серхио Перес, завърши трети. Следващият старт е в Мексико на 7 ноември. До края на сезона пилотите ще карат още в Бразилия, Катар, Саудитска Арабия и Абу Даби.
„Поздравления за Макс – той свърши страхотна работа. Беше толкова трудно състезание. Направих добър старт, дадох всичко от себе си. Но в крайна сметка те надделяха“, каза Хамилтън след финиша. „Не можехме да искаме повече. Страхотна битка към първи завой. Мислех, че ще спечелим, но трябва да почакаме до следващото състезание. Те бяха по-бързи този уикенд. Изглежда задната част на колата им не се пързаляше толкова.“
Хамилтън отново не пропусна да отбележи колко страхотна е публиката. Според официалните данни на организаторите през уикенда 400 000 фенове са били на трасето. „Какво невероятно място! Чест е да сме тук. Надявам се да има още състезания в страната“, каза седемкратният първенец.
„Имаше някои интересни стратегически игри. Те заложиха на супер агресивен първи питстоп. Това бе смело. Заслужиха победата. Второто място е по-добро от очакванията ни“, обективен бе и шефът на „сребърните стрели“ Тото Волф.
Източник: bnr.bg