сряда, 1 май 2024 г.

Спорна дузпа изпрати Англия на финал

Хари Кейн и дискусионна дузпа изпратиха Англия на финал на Евро 2020. Британците надиграха Дания с 2:1 след продължения. Редовното време на „Уембли“ завърши 1:1. В 30-ата минута на срещата Микел Дамсгор изпълни перфектно пряк свободен удар от около 30 метра и направи безпомощен Пикфорд, откривайки резултата. В 38-ата минута капитанът на датчаните Симон Кяер си вкара автогол след триходова английска атака, при която Стърлинг имаше шанс да докосне топката и да отбележи, Кяер направи шпагат, за да го спре, но сам вкара топката във вратата на Шмайхел.

В 104-ата минута Англия получи правото да изпълни спорна дузпа, след като Рахийм Стърлинг бе препънат от Йоаким Андерсен. С изпълнението се зае капитанът Хари Кейн, но Шмайхел спаси. Все пак топката стигна обратно до нападателя на „Тотнъм“, който този път бе безпощаден – 2:1!
Само веднъж в историята си „трите лъва“ са печелили полуфинал на голям турнир – през 1966-а срещу Португалия с 2:1, след което стават световни шампиони.
Победителят от двубоя ще играе на финала на първенството на 11 юли срещу Италия, отново на стадион „Уембли”.