сряда, 1 май 2024 г.

Испания е на полуфинал след драма с дузпи

Испания е първият полуфиналист на Евро 2020. Селекцията на Луис Енрике победиха Швейцария с 3:1 след дузпи. Иберийците не играха особено добре и се нуждаеха от изпълнение на наказателния удари, за да стигнат до успеха. В редовното време мачът завърши 1:1, като Швейцария играч с човек по-малко от 77-ата минута.

Испания откри още в осмата минута. Тогава Жорди Алба стреля, топката се отби в Закария и влетя в мрежата зад Зомер. Швейцария нямаше точен удар преди паузата, но след нея заигра доста по-силно. Логично тимът на Владимир Петкович изравни чрез Шакири, който използва пас на Фройлер. Той се разписа в 68-ата минута, вкарвайки третия си гол на Евро 2020. Десет минути по-късно обаче всичко се промени. Реферът показа директен червен картон на Фройлер.

Въпреки численото си предимство иберийците не успяха да стигнат до добро положение до края на редовното време. В първото продължение те имаха два шанса, но Зомер спаси ударите. Той продължи по същия начин и във второто продължение. Зомер завърши мача общо с 10 спасявания.

При дузпите южняците сбъркаха първи, после Швейцария поведе. Швейцарците обаче изпуснаха следващите две дузпи – Унай Симон ги спаси, докато испанците вкараха една от тях. После Варгас изпусна, а Оярсабал вкара за 1:3.

Сега Испания чака победителят от двубоя между Белгия и Италия. Двата полуфинала, както и финалът са на „Уембли“.