събота, 4 май 2024 г.

Здравното министерство с нови обвинения за Александровска болница

Димитър Петров, служебен зам.-министър на здравеопазването, кадър Нова телевизия

Поредни разкрития по казуса с Александровска болница бяха хвърлени тази сутрин в ефира на Нова телевизия. Оказва се, че председателят на борда на директорите е изпълнявал едновременно пет длъжности. Две от тях – в разрез със закона.

„Излезе, че проф. Буланов има правоотношения с болницата. Има два договора – един трудов и един граждански. Това е проблем, защото той, като независим член, няма право да има трудови взаимоотношения с лечебното заведение. Договорът е нарушен по две точки”, обясни пред телевизията заместник-министърът на здравеопазването в служебното правителство Димитър Петров.

По думите му професорът рискува да бъде подведен под наказателна отговорност заради това, че е попълнил декларация, че не работи в болницата.

„Дано да е от незнание. Това обаче не променя обстоятелствата. Твърде много незнания и нелогични действия на този съвет на директорите се събраха”, обобщи Петров.

Становището след проверката в болница „Александровска” е 36 страници. Това, което е констатирано, е че твърденията, които изказа доц. Александър Оскар, са верни, заяви зам.-министърът. „На него не са му предоставяни материали. Няма никакви документални следи от това. Нито е канен на заседания на Съвета на директорите. Взети са решения за плащане на 23 млн. лева без негово участие”, уточни Петров.

По-драстични нарушения щели излязат с влизането на новия Съвет на директорите на болницата.

„Не мога да разбера тази упоритост при тези нарушения. Според мен тя е провокирана отвън – да не се допусне нов състав да влезе и да види какво е ставало в болницата. При това имам чувството, че това не касае дейността на последните двама изпълнителни директори и на Съвета, а по-скоро на по-предишния изпълнителен директор – Костадин Ангелов”, каза зам.-министърът.

По думите на Петров Александровска е увеличила загубите си, докато се е управлявала от бившия здравен министър проф. Ангелов. „От 30 млн. на около 68 млн. Средно по 6-7 млн. на година. 30-те милиона са натрупани в началото на века”, каза още той.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html