петък, 3 май 2024 г.

Правителството готви списък на свързаните с Божков и Пеевски граждани и фирми

Служебното правителство прие решение за създаване на работна група, която да предприеме действия в отговор на наложените санкции от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ, съобщи правителствената пресслужба.

Основната й задача ще е да състави списък на физическите лица и фирмите, свързани с шестимата българи, на които са наложени санкции. Това са бизнесменът с интереси в хазарта Васил Божков, бившият депутат от ДПС и бизнесмен Делян Пеевски, зам.-председателят на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков и още трима души, заемали в миналото постове в изпълнителната власт – бившият зам.-министър на икономиката Александър Манолев и бившият председател на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и нейният главен секретар Красимир Томов. Под санкции са и 68 юридически лица, свързани с някои от шестимата.

Основна цел на групата ще е да предпази дружествата с държавно и общинско участие и другите разпоредители с държавни средства от попадане в обхвата на санкциите, наложени на 2 юни 2021 г. от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ.

Правителството възнамерява да сведе до минимум рисковете за страната в политическо и в международно отношение и за българската икономика от тези санкции на САЩ при последващо замразяване на активи в банки на бюджетни организации, държавни дружества и предприятия, блокиране на международни преводи, изключване и недопускане до участие в международни бизнес сделки, ограничаване на възможностите за търговия и други, се казва в съобщението.

В работната група влизат представители на Министерството на вътрешните работи, Министерството на финансите, Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и Националната агенция за приходите (НАП).

В списъка, който ще бъде изготвен, ще бъдат включени:

– всички физически лица и юридически лица, притежавани, контролирани или управлявани през последните пет години от лицата, включени в списъка на OFAC;

– всички съдружници, акционери, управители и членове на органи на управление и контрол на юридическите лица от буква „а“, включени към момента и за последните 5 години.

– всички физически лица и юридически лица, които бъдат установени от ДАНС и НАП в хода на прилаганите постоянни мерки за идентифицирането на степента на свързаност на лица с лицата от списъка.

Списъкът ще е публичен и ще може да бъде видян на интернет страниците на Министерството на финансите и на НАП.

ДАНС и НАП получават задача да предприемат постоянни мерки за установяване на степента на свързаност на лица с лицата от списъка и ще предлагат на постоянната работна група допълване на списъка в случай, че се установи свързаност или изключване от списъка на лица в случай, че свързаността е прекратена.

Министърът на финансите ще наблюдава дейността на работната група и ще отговаря за резултатите от нейната работа пред правителството.

На министрите и другите органи на изпълнителната власт се възлага да предприемат незабавни мерки с цел администрациите и ведомствата, държавните предприятия, търговските дружества с държавно и общинско участие в капитала и дружествата, които те контролират, както и други лица, в които упражняват правата на държавата, да прекратят отношенията си с лицата от списъка и да не влизат в нови взаимоотношения.

Решението се взема, тъй като към момента няма изработена нормативна рамка, по която държавата да предприема действия в случай на санкции, наложени от органи на друга държава.

 

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html