петък, 3 май 2024 г.

Веселин Топалов поведе в Саламанка

Българският гросмайстор Веселин Топалов направи две ремита в третия и четвъртия кръг на шахматния фестивал в Саламанка.Бившият световен шампион завърши наравно с черните фигури с испанката Сабрина Вега, след което направи реми и с ветерана Алексей Широв, който също представя Испания. Така след четвъртия кръг Широв и Топалов са начело с по 3 точки в класирането.

Другият български участник в турнира – Нургюл Салимова, допусна две поражения от Широв и от Едуардо Итурисага. По този начин 17-годишната българка остава на пето място в класирането с 2 точки след първите четири кръга.

В следващия кръг Топалов играе с черните срещу Итурисага, докато Салимова, също с черните фигури, ще има за съперник Давид Антон (Исп).

В турнира в Саламанка, който се провежда в 7 кръга, участват общо осем шахматисти 4 мъже и 4 жени. Контролата за игра е 40 минути на състезател плюс пет секунди за всеки ход.