събота, 4 май 2024 г.

Със сегашния темп на ваксиниранe България ще има колективен имунитет през 2040 г.

Бавните темпове на ваксинацията срещу новия коронавирус се оформят днес като новия скандал в Европа. Ако не ги ускори в двуцифрено число пъти, ЕС се очертава да постигне колетивен имунитет след три години, а най-бавната му членка, България – след 19 години. 

Закъсненията в разпределението на ваксините в ЕС могат да доведат до „експлозивна“ ситуация и бунтове, пише днес британският „Таймс“.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел признава в интервю за френското радио Europe 1, че „ще бъде трудно“ ЕС да постигне целта си да ваксинира 70 на сто от възрастното си население до края на лятото. Снимка Интернет

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел признава в интервю за френското радио Europe 1, че „ще бъде трудно“ ЕС да постигне целта си да ваксинира 70 на сто от възрастното си население до края на лятото. „Има трудности в производствените линии през идните седмици и това ще направи процеса по-сложен“, казва той.

Междувременно Комисията е поискала обяснение от „АстраЗенека“ (чиято ваксина ЕС още не е одобрил) защо не изпълнява договора си, след като компанията обяви, че ще намали доставките си за ЕС с 60 на сто заради производствени проблеми.

Ако ЕС продължава да ваксинира населението със сегашното темпо, до септември ще са ваксинирани едва 15 на сто от него, т.е. близо пет пъти по-малко от заплануваното, пише „Политико“.

Българският здравен  министър проф. Кастадин Ангелов няма да чака до 2040 г. да получи стаден имунитет. Той вече получи своите две дози ваксина. Снимка Интернет

Изданието посочва, че при сегашната скорост ЕС като цяло би постигнал целта си от 70 процента през 2024 г., а България – през 2040 г. За да отговори на амбицията си, ЕС трябва да ускори темпото на ваксиниране 29 пъти, а някои негови страни като Латвия например – 17 пъти, Италия – десет пъти, а Унгария – девет пъти.

„Политико“ публикува графика, от която се вижда, че Обединеното кралство, което напусна ЕС на 31 януари, при досегашното темпо до края на астрономическото лято (22 септември) ще е ваксинирало 83 процента от възрастното си население, а до 70 на сто ще бъде стигнало на 1 август.

Най-бърза от 27-те еврочленки до 22 септември ще бъде Малта (37%), следвана от Румъния (26%). Като най-бавна днес се очертава България, която се очаква да е ваксинирала 3 на сто от възрастното си население за цитирания период.

За да постигне поставената от ЕС цел, България трябва на ден да инжектира средно на ден 33 368 дози ваксина. Тя в момента инжектира 1139.

„Политико“ изброява факторите, от които зависи скоростта на ваксинирането, като зпочва с наличността на ваксини. Влияние оказват транспортът, складирането на ваксините  и организацията на процеса. Той може да се ускори, когато Европейската агенция по лекарствата одобри в края на този месец ваксината на Оскфордския университет и „АстраЗенека“, която е по-евтина и по-лесна за съхранение и складиране, защото не изисква свръхниски температури.

Напредъкът може да зависи и от това дали всички в ЕС биха приели спорния подход на Великобритания и Дания да увеличат времето между първата и втората доза на ваксината, за да ваксинират по-бързо повече хора с първа инжекция.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html