събота, 4 май 2024 г.

На 28 януари е Нощта на идеите

Френският институт в България организира „Нощ на идеите“, на 28 януари 2021 г. от 15:10 ч до 21:00 ч. С оглед на епидемичната обстановка, тази година изданието ще се проведе изцяло онлайн и ще може да бъде гледано в платформата ZOOM или на фейсбук страницата на Френския институт. Вход свободен с предварителна регистрация.

Организирана в целия свят от Френския институт в Париж, „Нощта на идеите“ е ежегодна среща, посветена на свободния обмен на идеи и знания. С оглед на сътресенията, които пандемията от Covid-19 предизвика, тази година „Нощта на идеите“ избра темата „Близки“.

От театър към геополитика, преминавайки през литературата, околната среда, психотерапията, как тази пандемия промени света в който живеем? Могат ли театърът и артистите да имат ключова роля, за да се научим отново да бъдем заедно? Кризата от Covid-19 напомни ли ни колко важна е природата за нашия ежедневен живот и за нашата иконoмика? Време ли е да преосмислим изолацията, дистанцията като възможност да преоткрием парадоксална близост със самите нас? Какви са последиците от дистанцията и изолацията върху нашите отношения и здраве?

Това са само част от въпросите, на които ще се опитат да отговорят от Франция, Германия, Испания и България, режисьорите Галин Стоев и Иван Пантелеев, театралният критик Мира Тодорова и писателката Луиза Еченике, психотерапевтът Ирина Кирякова, журналистката Ирина Недева и председателят на Софийския форум за сигурност Йордан Божилов, представителят на сдружение „За Земята“ Данита Заричинова, журналистите Доминик Пединиели и Даниел Бомбер, Ромен Бертран от Сианс По Париж, доцентът по френска литература  Адриен Каваларо, дипломатът Пиер Андрийо и младата френска активистка Камий Етиен.

ПРОГРАМА

15:10 – 15:15 Официално откриване : Н.Пр. г-жа Флоранс Робин, посланик на Франция в България

15:15 – 16:00 Психологическите последствия от пандемията Covid-19

По-близо или по-далеч сме един от друг днес? А до себе си? Как дистанцията и изолацията се отразява на взаимоотношенията и здравето ни? Порасна ли осъзнатостта ни? Ще говорим за близостта, за границите и възможностите, за кризита като шанс и лечебен процес! За необходимостта да се отделим, за да се свържем пълноценно!

16:00 – 17:00 Културно многообразие и глобализация в творчеството на Виктор Сегален

Най-големият губещ от появата на глобалното село е културното многообразие. Дa прочетем или препрочетем богатото творчество на Виктор Сегален (1878-1919), своеобразна и обаятелна фигура на френската литература от XX век! Неуморим пътешественик, пряк свидетел на разрастването на западния колониален империализъм, псалт на Екзотизма и Различието, Сегален ни приканва към вълнуваща, но неизбежна промяна: не е ли време да пренастроим сетивата си към отдалеченото и дългите разстояния, за да преоткрием парадоксалната им близост със самите нас?

Лектори :

Ромен Бертран, директор на изследователската дейност на Центъра за международни изследвания към Сианс По Париж (CERI, Sciences-Po)

Адриен Каваларо, доцент по френска литература в университета Гренобъл Алп

Модератор: Ромен Кашанер, преподавател по съвременна литература във френския лицей „Виктор Юго“ в София

17:00 – 18:00 Близки до емоцията, далече от истината

Информационните канали са толкова по-фокусирани и отдалечени от публиката си, колкото повече информационните източници ни изглеждат близки и сближаващи ни където и да сме.

Този непосредствен обмен стопява разстоянията и десеторно увеличава емоционалния аспект на споделената информация, като същевременно подхранва парадоксалното: етиката и методите са разбъркани, нивото на конфиденциалност никога не е ясно: дали сме в група или маса, която излъчва и приема?

В какво се превръща информацията, когато социалните мрежи се врязват в медиите, които ги използват?

Лектори :

Доминик Пединиели, журналист, юрист, председател на Прес клуба на Прованс

Даниел Бомбер, журналист, издател, експерт социални и културни дейности, бивш член на Висшия съвет за електронни медии (Прованс-Алпи-Лазурен бряг и Корсика)

Ирина Недева, председател на АЕЖ-България и специален представител на международната АЕЖ по въпросите за дезинформацията, радио журналист и автор на документални филми

Модератор: Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура и списание „Култура“

18:00 – 19:00 Изолацията, катализатор на близост

Днес, думата близко (близки) може да поражда притеснение. Под нейната безобидна и примамлива привидност, се крият всички опасности на нашето време: не стремежът да сме заедно, а желанието да живеем между свои хора, в капсулирани съобщности, на принципа на сектите, в безкритична среда, подхранвана в затворен кръг.

Трите единства на класическия театър за време, място и действие, съвременният театър сведе до „тук и сега“. Театърът ни събира, за да споделим настоящия момент, без преиначаване. Как да си представим съпричастието в сферата на изкуството, след шока преживян през пандемията? Може ли театърът да изиграе важна роля за преосмисляне на умението ни да сме заедно?

Литературата и театърът приканват към движение. Всеки роман е преместване. Повествованието тръгва от начална точка, напредва, отива другаде. Същото е и в театъра: речта е търсене на другия, на друго място, където да пристигне, вътрешно движение, независещо от обстоятелствата, при които е написано произведението.

За каква близост говорим? Как да боравим с нея?

Лектори :

Галин Стоев, режисьор, директор на Théâtre de la Cité – Национален драматичен театър на Тулуза

Луиза Еченике, испанска писателка, драматург, директор на canaleuropa.eu – онлайн платформа за обмен на идеи и знания

Иван Пантелеев, режисьор, работещ и живеещ  в Германия

Мира Тодорова, театрален критик, артистичен директор на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс

Модератор: Стефан Прохоров, драматург, режисьор, преводач

19:00 – 20:00 Геополитика и влияния на Балканите

Ще разкрием различните аспекти на близост на България през призмата на дългата й история, от Волжка България, през миграцията на прабългарите и установяването им на Балканите. Ще напомним за етническото и културното многообразие на нейното население, различните териториални владения и значението й за Европа. Каква е ролята на България днес? Какви са многообразните съвременни предизвикателства и какво влияние оказват те на България?

Лектори:

Пиер Андрийо, бивш съветник по сътрудничеството и културната дейност в Русия, след това – посланик в Таджикистан, в Молдова, посланик за Източното партньорство, като същевременно е френски съпредседател на групата на Минск на ОССЕ

Йордан Божилов, председател на Софийски форум за сигурност, бивш началник на кабинета на министъра на отбраната

Модератор: Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура и списание „Култура“

20:00 – 21:00 Околна среда: среща с Камий Етиен и Данита Заричинова, две млади дами поели отговорност

Кризата от Covid-19 напомни ли ни за значимостта на природата в нашия ежедневен живот и в нашите икономики, сближихме ли се или напротив, отдалечихме ли се един от друг? Каква форма на ангажираност ще ни позволи да се изправим пред предизвикателствата на околната среда, кои предизвикателства, какво ни очаква? За да обсъдим темата, пресечните точки на две млади дами.

Лектори:

Камий Етиен, млада френска активистка за социална климатична справедливост, комедиант в „Дивата мисъл“, говорител „Ние сме готови“ (On est prêt), автор на „Да се събудим“ с над 15 милиона гледания в социалните мрежи

Данита Заричинова работи в „За Земята“ по проблемите, свързани с отпадъците, удостоена с наградата за 2020 г. на Българския хелзинкски комитет „активист на годината“

Модератор: Балин Балинов, координатор кампания „Енергийни решения“ в Грийнпийс България, бивш радио журналист

21:00 : Закриващо слово : Г-н Клод Шасен, Съветник по сътрудничеството и културната дейност, Директор на Френския институт в България

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html