неделя, 5 май 2024 г.

Пълен провал в историческата комисия за Македония

Проф. Ангел Димитров, снимка Интернет

Нулев бе резултатът от поредната среща на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси, създадена в изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.

Трябва да констатираме, че напредъкът от 11-ата поредна среща на Съвместната мултидисциплинарна комисия със Северна Македония е нулев. Това каза съпредседателят на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия проф. Ангел Димитров по време на пресконференция след двудневното онлайн заседание. Според него няма една миниатюрна стъпчица в работата на комисията.
“Отказът на колегите ни от Северна Македония да подписват протоколите от заседанията на Съвместната комисия поставя под съмнение нашата работа. След установена практика при седмата и осмата среща, след деветата нашите колеги отказаха да подписват протоколите, като настояваха за употребата на прилагателното “македонски” навсякъде, което вече влизаше в противоречие от една страна с утвърдената практика, а от друга и със самото желание на Република Северна Македония за общуване, което тя беше изразила със свой документ, със своя нота до ООН. Без документ, който ясно изразява какви дискусии са водени, какви решения са взети, действително нещата изглеждат някак несигурни и подсказват за едно нежелание да се работи по-интензивно и по-резултатно”, допълни проф. Димитров.

Проф. Димитров, който бе първи посланик на България в Скопие след обявяването на независимостта на Македония каза, че се прави опит за дискредитиране на страната ни и на българската държавна позиция, която започва след октомври миналата година. Той припомни, че в македонските учебници се правят антибългарски внушения, че се прави опит за игра с емоциите на хората.

Проф. Длаги Георгиев, снимка Интернет

Съпредседателят на комисията от Северна Македония проф. Драги Георгиев също призна, че заседанието не е постигнало нищо. Призна, че споровете са били по 4 точки, една от които за цар Самуил.

Експертите от Република Северна Македония упорито отказвали да приемат аргументите на нашите историци по периода на Средновековието, който учениците в Северна Македония изучават в седми клас. Основната дискусия била около периода на Самуил. Македонските историци продължават да упорстват и не желаят да приемат, че цар Самуил е част от историята на Първото българско царство, стремят се да отрекат българския характер на държавата, оглавена от Самуил.

В началото на тази година проф. Драги Георгиев плахо обясни, че било постигнато съгласие с българските учени, че “цар Самуил черпи своята легитимност от българската царска корона.” Български медии побързаха да обявят, че най-сетне Северна Македония признава, че Самуил е български цар, но радостта им се оказа прибързана.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html