неделя, 5 май 2024 г.

България подкрепи Албания за членство в ЕС, но спря Македония

Екатерина Захариева. Снимка: Булфото

„България може да одобри преговорната рамка за еврочленство с Република Албания, тъй като считаме, че са изпълнили голяма част от условията, които бяха представени в решението от март. България на този етап не може да подкрепи проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония и в тази връзка провеждането на първата междуправителствена конференция.“

Това заяви пред медиите външният министър Екатерина Захариева след днешното видеоконферетнтно заседание на Съвета по общи въпроси на ЕС, на което бе разгледана точка „Разширяване“.

Интересно е да се отбележи, че Захариева носеше маска с българското знаме на лицето си. Маската бе поставена така, че знамето да е обърнато – което е символ на война. Не е ясно дали е просто грешка или целенасочен ефект.

Предложеният за приемане проект не отразява българските искания и не може да бъде подкрепен в настоящия си вид, категорична беше Захариева.

На днешния Съвет решения не могат да се вземат. Точка „Разширяване“ е включена като предоставяне на актуална информация от страна на германското председателство и обсъждане на преговорната рамка с Албания и Република Северна Македония.

Захариева заяви, че е запознала колегите си с двустранните разговори между София и Скопие и е изразила благодарност за усилията, които полага германското председателство.

Позицията на България се основава върху рамковата позиция на парламента, каза още външният ни министър.

Нашите изисквания, за да подкрепим преговорната рамка са: придържане към формулата за езика – 99-та, после потвърдена 2017, пътна карта за изпълнение на договора, която да се наблюдава в целия преговорен процес и изричен текст, че няма да се поддържат под никаква форма претенции за македонско малцинство в България.

В решението от март за започване на преговори с Република Северна Македония има текст за „осезаем напредък“ по изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство с България и Преспанското споразумение.

„Ние не считаме, че има осезаем напредък по изпълнение на този договор, за съжаление“, каза външният ни министър и допълни:

„Пак ще подчертая, че българското правителство е отворено за разговори и много ми се иска да се влагат повече усилия в провеждането на преговорите, отколкото в очерняща кампания срещу България, която поне сме виждали три пъти“.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html