петък, 3 май 2024 г.

Шампиони: Най-мръсният въздух в целия ЕС е в Стара Загора

Страната ни отново зае челно място в Европейския съюз в една от най-непрестижните класации. Този път „състезанието“ е за най-мръсен въздух. В него първенец е Стара Загора.

Това сочи доклад на Европейски алианс за обществено здраве (ЕРНА), цитиран от „Дневник“.

Проучването изследва социалните разходи, свързани със замърсяването на въздуха в 432 европейски града в 30 държави (групата ЕС-27 плюс Великобритания, Норвегия и Швейцария). Социалните разходи са тези, които се отнасят до благосъстоянието, и включват както преки разходи за здравеопазване (например за прием в болница), така и косвените въздействия върху здравето (например белодробни заболявания или по-ниска продължителност на живота, дължащи се на замърсяването на въздуха).

През 2019 г. в България са починали 108 083 души. Сред тях от новообразувания (злокачествени заболявания) умират 18 298 души, от болести на органите на кръвообращението – 69 632 души; от болести на дихателната система – 4193 души; от болести на храносмилателната система – 4 113 души, а некласифицирани другаде – 3843 души; от външни причини за заболеваемост и смъртност – 2571 души. Във всички заболявания преобладават повече мъже, отколкото жени.

В област Стара Загора най-голямо е замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици (ФПЧ), и серен диоксид в общините Стара Загора, Гълъбово и Гурково. Поради тази причина община Стара Загора е на първо място по смъртност в Европа от мръсен въздух – 85% от населението умира от заболявания, причинени от това.

Председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов изтъква, че гражданите и пациентите трябва да накарат общинската и държавната администрация да си изпълняват задълженията, тъй като продължава увеличената смъртност на пациентите от 5 вида заболявания от фини прахови частици, особено в условията на COVID-19, което е свързано и с големи социални разходи и обедняване на населението.

За всички 432 града в извадката (с общо население 130 милиона жители) количествено определените социални разходи през 2018 г. са над 166 милиарда евро. В абсолютно изражение Лондон е градът с най-високите социални разходи. През 2018 г. загубата на благосъстояние за неговите 8.8 милиона жители възлиза на 11.38 милиарда евро.

София е на 13-о място с 2.57 млрд. евро. През 2018 г. средно всеки жител на европейски град е претърпял загуба на благосъстояние от над 1250 евро годишно поради преки и непреки здравни загуби, свързани с лошо качество на въздуха.

Това се равнява на 3.9% от доходите, получени в градовете. В много градове в България, Румъния и Полша социалните разходи, свързани със здравеопазване, са между 8-10% от получените доходи, показва проучването.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html